Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega w sprawie sadzeniaków ziemniaka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2021,19:30 Aktualizacja: 10-03-2021,19:42
A A A
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega przed ogłoszeniami związanymi z obrotem sadzeniakami ziemniaka niewiadomego pochodzenia. 
 
Zakup materiału, którego pochodzenie nie jest znane, niesie ze sobą możliwość wprowadzenia do gospodarstwa materiału porażonego przez agrofagi kwarantannowe podlegające obowiązkowi zwalczania, w tym m. in. przez śluzaka ziemniaka Ralstonia solanacearum oraz bakterię Clavibacter sepedonicus, sprawcę choroby kwarantannowej - bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. 
 
Transport ziemniaków, obrót sadzeniakami, sadzeniaki z paszportem, piorin, paszporty roślinne

Sadzeniaki tylko z paszportem. Za łamanie przepisów grożą surowe kary

Wraz z powolnym nastawaniem wiosny rozpoczyna się okres wzmożonej sprzedaży sadzeniaków ziemniaka. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina obowiązujące wymogi wobec takiego towaru. Za sadzeniaki można uznać tylko takie...
Jest to choroba przechowalnicza, która łatwo rozprzestrzenia się zarówno w warunkach przechowywania, jak i później na polu po wysadzeniu sadzeniaków ziemniaka, przez co stwarza bardzo wysokie zagrożenie fitosanitarne.
 
Użycie materiału niewiadomego pochodzenia, może wiązać się z następującymi konsekwencjami:
 
- ograniczenie lub brak możliwości sprzedaży porażonych bulw oraz innych ziemniaków uprawianych w gospodarstwie,
- straty jakościowe i ilościowe plonu,
- decyzja administracyjna o zakazie produkcji ziemniaków na porażonym polu,
- brak możliwości uzyskania dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego.
 
Szczególnie prosimy o zwrócenie uwagi na sprzedaż ziemniaków kierowanych bezpośrednio do sołtysów, z dowozem na miejsce i w bardzo atrakcyjnych cenach.
 
W przypadku ujawnienia podejrzanych ogłoszeń uprzejmie prosimy o kontakt z WIORIN w Łodzi, ul. Siewna 13a, 94-250 Łódź, telefonicznie pod numerami: 42 633 99 72, 42 611 66 60 lub pocztą elektroniczną - adres email wi-lodz@piorin.gov.pl.
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement