Plantatorzy buraków dostaną wsparcie po 2022 roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2021,12:20 Aktualizacja: 08-12-2021,12:25
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa zapewnił na spotkaniu z przedstawicielami plantatorów buraków cukrowych, że sektor będzie objęty wsparciem związanym z produkcją również po roku 2022 r.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że sektor produkcji buraków cukrowych spełnia przesłanki objęcia płatnościami związanymi z produkcją, wynikającymi z przepisów unijnych.

Cena buraków na sezon 2022, KSC, KZPBC, uprawa buraka cukrowego

Wyższa cena buraków od KSC. Plantatorzy: negocjacje niezakończone

Cena buraków na sezon 2022 roku w Krajowej Spółce Cukrowej wynosi minimum 32 euro za 1 tonę. Plantatorzy uważają jednak, że musi być jeszcze wyższa i uznają negocjacje za niezakończone. Odbyło się posiedzenie Rady Związków...

- Środki finansowe na tego rodzaju płatności pochodzą z pomniejszenia puli środków na płatność podstawową (obecnie jednolita płatność obszarowa). Pula środków, która może zostać przeznaczona na wsparcie związane z produkcją ograniczona jest do 15 proc. rocznej puli środków na płatności bezpośrednie - dodał wicepremier.

Podczas spotkania dyskutowano także na temat stosowania płatności związanych z produkcją w nowej perspektywie finansowej oraz o wysokości wsparcia tych płatności zaproponowanego w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027. Dla plantatorów buraków możliwe będzie także wsparcie w ramach ekoschematów.

W kampanii 2021 r. o płatności związane z produkcją do buraków cukrowych ubiegało się ok. 27 tys. rolników, którzy zgłosili do wsparcia ok. 245 tys. ha upraw. W 2021 r. stawka dopłat do 1 ha wynosi 1547 zł.

Podczas rozmów poruszony został szereg istotnych kwestii związanych ze znaczeniem sektora buraka cukrowego, głównymi trudnościami w zakresie opłacalności produkcji oraz uwarunkowaniami środowiskowo-klimatycznymi. 
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu