Co dalej z uprawą buraka cukrowego na Zamojszczyźnie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2020,5:30 Aktualizacja: 11-02-2020,5:34
A A A

Ponad 100 rolników zgromadziło się 10 lutego 2020 r. w Hrubieszowie na spotkaniu zorganizowanym przez Lubelską Izbę Rolniczą a poświęconemu problematyce uprawy buraka cukrowego. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele producentów cukru, ARiMR oraz naukowcy.  

Dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak z Instytutu Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wygłosił wykład na temat "Czy na uprawie buraka cukrowego można jeszcze zarobić?". Przedstawił w nim najczęściej popełniane błędy dotyczące nawożenia, zagospodarowania materii organicznej oraz przechowalnictwa buraków.

nasiona buraka cukrowego, czasowe zezwolenie dla zapraw neonikotynoidowych, zaprawianie nasion buraka cukrowego

Minister rolnictwa wyraził zgodę na czasowe zezwolenie dla dwóch zapraw neonikotynoidowych

W odpowiedzi na nasze zapytanie dotyczące ustanowienia derogacji dla zapraw neonikotynoidowych przeznaczonych do zaprawiania nasion buraka cukrowego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że 15 listopada minister rolnictwa zezwolił na...

Szczególną uwagę zwrócił na narastający problem suszy. Zaprezentował wyniki doświadczeń przeprowadzonych na Zamojszczyźnie oraz w Czechach dowodzących skuteczności aplikacji dolistnej krzemu na ograniczanie strat plonu buraków powodowanych przez niedobór wody. Przekonywał rolników do zastosowania dolistnego krzemu na połowie plantacji i porównania efektów z drugą połową kontrolną (nieopryskaną).

Dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak zaprezentował także wyniki ekspertyzy przygotowywanej przez zespół specjalistów z Instytutu Ekonomii i Finansów oraz Instytutu Rolnictwa SGGW na zlecenie Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego na temat "Wpływ likwidacji dotacji do uprawy buraków cukrowych w Polsce na sytuację producentów". Wykazano w niej, że przy plonie 60 t z 1 ha w 2019 r. dochód bez dopłat z uprawy buraka cukrowego wyniósł prawie minus 900 zł. Po uwzględnieniu wszystkich dopłat z 1 ha dla rolnika pozostało ok. 1,5 tys. zł czyli mniej więcej tyle ile wynosi płatność do buraków cukrowych. W związku z tym brak takiej płatności lub poważne jej ograniczenie od przyszłego roku spowodowałoby zaniechanie uprawy buraków przez wielu plantatorów.

Sahryń, doczyszczarko-ładowarka, buraki, pole

Plonowanie buraków traktowanych dolistnie krzemem

Kolejny rok badań prowadzonych w Sahryniu na Zamojszczyźnie dowiódł skuteczności stosowania dolistnego krzemu w ograniczaniu skutków suszy w uprawie buraka cukrowego. Warto podkreślić, że był to już dziesiąty sezon tych doświadczeń....

Dyrektor Departamentu Surowcowego Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Artur Majewski przedstawił "Aktualny stan branży cukrowniczej  w Polsce i na świecie oraz plany spółki na przyszłość". Poinformował, że ustalono ze związkami plantatorów cenę skupu buraków kontraktowanych w tym roku w wysokości 26,29 euro za tonę i że jest to najwyższa cena w kraju. Za buraki pozakontraktowe spółka będzie płaciła 60 zł za tonę.

Duży niepokój wśród rolników wywołuje niepewność co do losów płatności do buraków cukrowych w przyszłym roku. Dyrektor Artur Majewski poinformował, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski obiecał, że zrobi wszystko, aby została ona utrzymana w przyszłości.

Członek Rady Nadzorczej KSC Mieczysław Środa przedstawił zagadnienie "Przyszłość cukrownictwa w Polsce z perspektywy plantatora, członka Rady Nadzorczej KSC". Natomiast dyrektor oddziału ARiMR Krzysztof Gałaszkiewicz mówił o "Wpływie płatności do powierzchni buraków cukrowych i płatności bezpośredniej na osiągnięcie dochodu przez plantatora oraz prawdopodobieństwo utrzymania tych płatności w nowej perspektywie finansowej".

Wszystkie wystąpienia wywoływały ożywioną reakcję słuchaczy i liczne ich pytania do prelegentów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement