W czym sucha formulacja herbicydów jest lepsza od płynnej?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Dr inż. Tomasz Sekutowski | redakcja@agropolska.pl
26-08-2016,5:00 Aktualizacja: 25-08-2016,7:29
A A A

Na rynku możemy znaleźć wiele środków ochrony roślin w postaci gotowego płynu, koncentratu, proszku lub granulatu. Różnią się one nie tylko formulacją, ale też efektywnością i sposobem użycia. Które wybrać, aby efektywnie chronić plony i skutecznie walczyć z chwastami?

Warto zwrócić uwagę, jaka jest postać herbicydu w wersji suchej – czy jest to proszek, czy granulat. Mają one podobne działanie, jednak granulat jest bezpieczniejszy dla użytkownika. Przede wszystkim nie pyli, jak to zdarza się przy użyciu proszku, co w konsekwencji może prowadzić do zatrucia.

Ponadto w porównaniu z płynnymi formami herbicydów, taka formulacja w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą posiada zdecydowanie niższą przenikalność.

Najważniejszym argumentem, przemawiającym za używaniem herbicydów w postaci granulatu, jest ich wysoka wydajność. Może być ona nawet 2 razy większa niż postaci płynnej – zazwyczaj 1 kg suchej formulacji odpowiada 2 litrom płynu.

Ważne jest także stężenie substancji czynnej zawartej w granulkach. Często zdarza się, że jest ono kilkukrotnie wyższe niż w gotowym, preparacie płynnym. Potwierdza to opinię, że herbicydy w postaci suchej formulacji posiadają najwyższe stężenie substancji czynnej wśród preparatów dostępnych na rynku.

rzepaczysko, glifosat, plantacja

Czy glifosat będzie dopuszczony na kolejne 15 lat?

Grupa robocza ds. glifosatu (Arbeitsgemeinschaft Glyphosat, AGG) wnosi o dokonywanie oceny glifosatu oraz innych środków ochrony roślin na podstawie faktów naukowych i w związku z tym oczekuje, że stosowanie...

Granulat daje również wyższą gwarancję, że deklarowana zawartość substancji czynnej, np. glifosatu, jest dokładnie taka sama, jak w gotowym produkcie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku płynnych formulacji, które mogą być podatne są na pewne wahania. To ważna informacja dla rolników, potrzebujących najwyższej ilości substancji czynnej w herbicydzie!

Sucha formulacja, to także znaczna wygoda stosowania i magazynowania. Wśród herbicydów dostępnych na rynku, nawet ich największe opakowania (np. 10 kg) zajmują o wiele mniej miejsca, niż te z gotowym roztworem. Inna kwestia to wspomniana wygoda użycia.

Opakowania granulatu można z łatwością przenosić za pomocą poręcznych uchwytów, co ułatwia nie tylko transport, ale także dozowanie produktu.

Pozostaje problem rozpuszczalności granulatu. Wielu rolników zakłada, że granulat nie rozpuści się łatwo w wodzie i podczas aplikacji pozostanie na roślinach, niszcząc je. Jednak na rynku istnieje wiele herbicydów, które dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, rozpuszczają się całkowicie, nawet w małej ilości zimnej wody.

Sprzyja to pobraniu i przemieszczeniu się środka w roślinie, przez wysoce wydajny system przenoszenia, zapewniający większą skuteczność oraz bardziej stabilne działanie substancji czynnej w różnych warunkach.

Z pewnością każdy rolnik wybiera sprawdzony przez siebie rodzaj herbicydu. Jednak często nie zdaje sobie sprawy z tego, że produkt, który stosuje od lat, występuje w innych (zdecydowanie lepszych!) wersjach. Dlatego warto co pewien czas zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami na rynku środków ochrony roślin, aby jeszcze skuteczniej walczyć z chwastami.

***

Dr inż. Tomasz Sekutowski pracuje w Zakładzie Herbologii i Technik Uprawy Roli IUNG-PIB we Wrocławiu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj