Triazole w walce z grzybami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BASF, (bea) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2015,10:30 Aktualizacja: 16-03-2015,10:34
A A A

Stosowanie fungicydów może mieć charakter zapobiegawczy lub interwencyjny, w każdym jednak przypadku ich kluczową kwestią pozostaje skuteczność zawartych w nich substancji biologicznie czynnych.

Istnieje wiele chorób zagrażających zbożom, wśród których najczęściej występujące to mączniak prawdziwy zbóż, rdze, septorioza paskowana liści, czy plamistość liści. Każdy gatunek zbóż jest atakowany przez różnorodne grzyby, istnieją jednak substancje, które wykazują skuteczność w walce z wieloma chorobami jednocześnie i przy tym sprawdzają przy wielu uprawach.

Szerokie spektrum działania grzybobójczego wykazują triazole, które reprezentowane są przez liczne substancje aktywne. Związki działają zapobiegawczo i interwencyjnie i stosowane są przy zaprawianiu materiału siewnego, lub przy oprysku nalistnym w okresie wegetacji. Do najbardziej skutecznych substancji czynnych z grupy triazoli stosowanych w ochronie zbóż należy epoksykonazol, który blokuje syntezę składników błon komórkowych grzybów, w wyniku czego ich komórki obumierają.

W szeregu badań wykazuje on najwyższą aktywność w odróżnieniu od innych triazoli, które szybko przemieszczają się ku wierzchołkom rośliny, pozostawiając pozostałe partie liści bez ochrony, epoksykonazol wolno przemieszcza się w roślinie, dzięki czemu chroni ją całą przez długi czas.

Skuteczność epoksykonazolu wzmacnia połączenie go z fenpropimorfem, który należy do grupy morfolin. Substancje aktywne tego typu działają systemicznie w roślinie, charakteryzują się dobrym wchłanianiem i co najważniejsze działają w niskich temperaturach. Obecność fenprofimorfu w formulacji wpływa korzystnie również na transport epoksykonazolu, co wykorzystano m. in. w preparacie Duett Star firmy BASF. Fungicyd charakteryzuje się szerokim spektrum działania w różnego rodzaju zbożach zarówno jarym, jak i ozimym jęczmieniu, pszenicy oraz życie. Połączenie epoksykonazolu i fenpropimorfem w Duett Star umożliwia szybkie działanie niezależnie od warunków pogodowych.

Przy doborze środków ochronnych należy uwzględnić ich przeznaczenie i właściwości, bowiem substancje biologicznie czynne, które są w nich zawarte to klucz do sukcesu w walce z grzybami. Najbardziej pożądana w substancjach tego typu jest zdolność szybkiego przemieszczania się i ochrony całej rośliny, oraz skuteczność w szerokim zakresie temperatur.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu