To koniec alfa-cypermetryny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
20-05-2021,14:45 Aktualizacja: 20-05-2021,15:03
A A A
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) Nr 2021/795 z 17 maja 2021 r. w sprawie wycofania zatwierdzenia substancji czynnej alfa-cypermetryna, substancja ta nie została dopuszczona do stosowania w środkach ochrony roślin – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
 
Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi alfa-cypermetryna do 7 grudnia tego roku. 
 
wycofywanie fungicydów, ochrona roślin, wady wycofywania fungicydów, preparaty biologiczne do ochrony roślin

Wycofywanie substancji czynnych fungicydów namiesza w ochronie upraw

Wyniki badań na temat dostępności fungicydów w dobie wycofywania substancji czynnych, zaprezentowane przez Zakład Mykologii IOR - PIB na Konferencji Ochrony Roślin - 61 Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin - PIB, obrazują wyzwania, z...
Jednocześnie, wyżej wymienione rozporządzenie ustanowiło terminy sprzedaży i stosowania środków ochrony roślin zawierających tą substancję czynną:
 
- środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do 7 grudnia 2021 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 7 czerwca 2022 r.
 
- ich stosowanie, przechowywane i unieszkodliwiane możliwe jest do 7 grudnia 2022 r.
 
Alfa-cypermetryna to popularna substancja chemiczna należąca do grupy pyretroidów, która została wprowadzona na rynek 1985 r. Stosowana jest do zwalczania wielu gatunków szkodników w uprawach rolniczych, sadowniczych, warzywniczych oraz w leśnictwie. 
 
W przypadku roślin rolniczych wykorzystywana jest do walki z chowaczami, mszycami (np. grochowa, kapuściana), z oprzędzikami, z pryszczarkiem kapustnikiem, ze skrzypionkami, słodyszkiem rzepakowym, czy też z wciornastkami. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj