Produkcja pestycydów bije rekordy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-03-2018,9:00 Aktualizacja: 12-03-2018,9:17
A A A

W 2017 roku duże przedsiębiorstwa w Polsce pobiły rekord produkcji pestycydów, który wynosi obecnie 52 tys. ton - wynika z najnowszych danych GUS. Wzrost wytwórczości kontynuowany był w styczniu (+6,5 proc. r/r).

Wzrost krajowej produkcji przełożył się na osłabienie importu, który od stycznia do końca listopada poleciał w dół o 1,8 proc. Wynik ten był jednak niewielki w stosunku do wzrostu wytwórczości, a zużycie w Polsce nadal zdominowane jest przez zagraniczne środki ochrony roślin - informują analitycy PKO Banku Polskiego.

środki ochrony roślin, podrobione środki ochrony roślin, kas, przemyt pestycydów, korczowa, podkarpacie

Autokar na pestycydach. Rolnicy muszą się opamiętać

Szukanie oszczędności w gospodarstwie to nic złego. Ale zamawianie i kupowanie lewych środków ochrony roślin jest sprzeczne z prawem, a ponadto może naprawdę słono kosztować. Pestycydy z podejrzanych źródeł mogą oczywiście w części...

Rodzima produkcja, mimo wolumenowego wzrostu, nie jest w stanie skutecznie konkurować ze środkami zagranicznymi m.in. z uwagi na niższy poziom innowacyjności (wysokie koszty badań), a także zmniejszanie liczby preparatów dopuszczanych do stosowania.

Większa produkcja w kraju lokowana jest w dużej mierze na rynkach zagranicznych. Według Eurostatu eksport pestycydów z Polski w pierwszych jedenastu miesiącach ub.r. wzrósł o 38 proc. do 34 tys. t. głównie na rynek niemiecki - o 123 proc. do 6,5 tys. t.

Znacznie zwiększyła się także sprzedaż na Ukrainę, do Rosji oraz Rumunii z uwagi na rosnące zapotrzebowanie oraz preferencje niskich cen. 
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu