Polska przeciwna projektom ograniczenia stosowania pestycydów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2023,14:00 Aktualizacja: 08-03-2023,14:04
A A A

Polska krytycznie odnosi się do projektu sprawozdania komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącego pestycydów, którego autorką jest Sarah Wiener, europosłanka Zielonych.

Projekt zakłada ograniczenie stosowania w Unii Europejskiej pestycydów o 80 proc. do 2030 r. Komisja Europejska chce ograniczenia o 50 proc. Obie propozycje są dla wielu krajów UE nie do zaakceptowania.

stosowanie pestycydów, środki ochrony roślin, Krzysztof Jurgiel, Adam Jarubas, Sarah Wiener

Europosłowie biją na alarm. Nowe przepisy uderzą w rolnictwo

Bruksela pracuje nad nowymi przepisami, które zakładają znaczne ograniczenie stosowania pestycydów do 2030 r. Część europosłów ostrzega, że zbyt "ambitne" podejście może uderzyć w unijne rolnictwo, a w efekcie ceny...

Prace nad uzgodnieniem nowych przepisów już trwają. Punktem wyjścia jest przedstawiony 2022 roku przez KE projekt, który trafił do europarlamentu i Rady (państw członkowskich). Komisja zaproponowała, aby do 2030 r. ograniczyć o 50 proc. stosowanie niektórych pestycydów, jak również wprowadzić całkowity zakaz ich używania na obszarach "wrażliwych".

W PE sprawa została skierowana do Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego (ENVI), w której austriacka europosłanka Sarah Wiener (Zieloni) przygotowała projekt sprawozdania. Proponuje podniesienie na szczeblu UE celu redukcji stosowania niektórych pestycydów do 80 proc. do 2030 r.

Projekt nowych przepisów od momentu ogłoszenia przez KE wzbudza bardzo duże kontrowersje w Brukseli, ale także w stolicach państw członkowskich, jak również wśród europejskich rolników i producentów żywności.

Z nieoficjalnych źródeł PAP wynika, że Polska jest przeciwna zapisom zawartym w projekcie Wiener, podobnie jak we wniosku KE. Problematyką zajmuje się ministerstwo rolnictwa. To nasz kraj, który jest liderem grupy państw UE sprzyjających produkcji roślinnej, wnosiła ten punkt na posiedzenie Rady UE w Brukseli.

stosowanie środków ochrony roślin, PIORiN, GIORiN, opryskiwacz polowy

Inspekcja ochrony roślin do rolników: wykorzystajcie zimę!

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca wszystkie osoby stosujące środki ochrony roślin do regularnego zdobywania wiedzy m.in. przez udział w szkoleniach. "Okres zimowy jest do tego znakomitą okazją. W tym czasie...

Jeden z najważniejszych zarzutów dotyczy oceny skutków nowych przepisów. W grudniu ub.r. RE zwróciła się do KE o przygotowanie takiej dodatkowej oceny w kontekście wojny w Ukrainie. Komisja jak dotąd nie poinformowała, czy zamierza takiej oceny dokonać.

Tymczasem zdaniem części państw UE, w tym Polski, zanim nowe przepisy zostaną uchwalone potrzebne są dane dotyczące ich wpływu na produkcję rolno-spożywczą, wzrost cen żywności, import, obciążenie małych i średnich przedsiębiorstw oraz ochronę lasów.

Mimo apeli płynących z różnych grup politycznych i krajów, Wiener postanowiła przygotować projekt bez czekania na udostępnienie tych danych ze strony KE.

Zdaniem Polski, sprawozdanie pomija też potrzebę ochrony upraw i lasów przed chorobami i szkodnikami, które pojawiają się wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi i rozprzestrzenianiem się organizmów inwazyjnych. Nasz kraj sprzeciwia się też zapisom, które mówią o pełniej zastępowalności chemicznych środków ochrony roślin środkami biologicznymi. Jej zdaniem takie podejście nie ma postaw w badaniach naukowych.

Inny zarzut to pojawiające się w sprawozdaniu założenia, że ochrona biologiczna zawsze jest rozwiązaniem korzystniejszym od ochrony chemicznej, co zdaniem ekspertów jest niebezpiecznym uproszczeniem.

Wątpliwość części krajów UE, w tym Polski, budzą też obowiązkowe krajowe cele redukcji pestycydów oraz zakaz ich stosowania na tzw. obszarach wrażliwych. Ich zdaniem te obszary zostały określone w taki sposób, że w przypadku wielu chodzi o 100 proc. obszarów rolniczych na terytorium dane państwa.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij