Nie wszędzie brakuje ditianonu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
12-03-2020,8:50 Aktualizacja: 13-03-2020,14:01
A A A
W ostatnich dniach media branżowe obiegła informacja, że w tym sezonie będzie duży problem z dostępnością kilku popularnych fungicydów sadowniczych opartych na ditianonie. Producenci jabłek są zaniepokojeni i zastanawiają się, czy powinni wykupić na zapas preparaty, które jeszcze są w sklepach. - Nie ma powodu do obaw - uspokaja Marcin Bystroński z Innvigo. - Jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu, a na rynku dostępny jest nasz środek zawierający ditianon. 
 
Pula zarejestrowanych substancji do ochrony sadów przed chorobami grzybowymi, takimi jak parch, który corocznie stanowi duże zagrożenie, jest ograniczona. Sadownicy muszą komponować program ochrony tak, aby jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo upraw oraz nie przyczyniać się do powstawania odporności.
 
wycofywanie substancji aktywnych, ochrona sadów, Zielone Porozumienie, Green Deal, Unia Owocowa, Komisja Europejska

Unijne wytyczne utrudniają ochronę sadów

Zdaniem ekspertów z Unii Owocowej ostatnie lata pokazały, że wyzwania klimatyczne oraz kolejne restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej sprawiają, że coraz trudniej skutecznie chronić sady. Niestety, według nowych założeń UE, z wielu dziś...
Dlatego zrozumiały jest niepokój sadowników, wywołany informacją sprzed kilku dni, że w tym roku będą trudności z zakupem popularnych fungicydów sadowniczych opartych na ditianonie. Co prawda w sklepach i hurtowniach jest jeszcze niewielka pula tych produktów z ubiegłego roku, jednak zdecydowanie nie wystarczy ona na zabezpieczenie potrzeb w nadchodzącym sezonie. 
 
- W związku z pojawiającymi się bardzo niepokojącymi dla sadowników informacjami, że może zabraknąć bardzo popularnej substancji aktywnej do ochrony sadów, czyli ditianonu, chciałbym poinformować, że Innvigo posiada doskonały produkt w wyjątkowej, płynnej formulacji, czyli Astron 350 SE, z nowej, świeżej produkcji - informuje Marcin Bystroński z firmy Innvigo. - Preparat jest szeroko dostępny w naszej sieci dystrybucji, zapraszamy więc do punktów handlowych.
 
Fungicyd Astron 350 SE, zawierający znaną i docenianą w sadownictwie substancję, jaką jest ditianon, otrzymał rejestrację wiosną 2019 r. Ze względu na zalecenia dotyczące okresu stosowania - od końcowej fazy nabrzmiewania pąków do etapu, gdy owoc osiąga wielkość 20 mm (BBCH 52-72) - pokrywającego się z wprowadzeniem środka na rynek, w ubiegłym roku sadownicy nie mieli okazji szerzej poznać ten preparat. 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj