Inspekcja ostrzega: na tych uprawach tego zabiegu nie wykonuj

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2021,19:00 Aktualizacja: 19-07-2021,19:11
A A A

Zarejestrowane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi środki ochrony roślin nie mogą być stosowane do desykacji upraw gryki i prosa - ostrzega Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN).
 
Zastrzega jednocześnie, że przy bezpiecznym stosowaniu desykantów w innych uprawach, w celu wysuszenia roślin przed ich zbiorem, obowiązują takie same zasady, jak przy użyciu środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania lub ograniczania występowania agrofagów.

FBZPR,Marian Sikora, środki ochrony roślin, Europejski Zielony Ład

Pestycydy z procentem na ekologię? "Nie" dla nowych podatków

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) sprzeciwia się planom nałożenia opłaty w wysokości 1 proc. wartości wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin, z przeznaczeniem na promocję rolnictwa ekologicznego....

GIORiN zwraca uwagę, że w przypadku pestycydów stosowanych do desykacji, należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy etykiet dotyczące:

  • możliwości ich zastosowania w danej uprawie (np. nie ma aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin do desykacji upraw gryki i prosa)
  • minimalnego okresu, w którym środek ochrony roślin może być użyty przed zbiorem uprawy

Jeśli zastosujemy preparaty niezgodnie z zaleceniami oraz nie będziemy przestrzegać minimalnych okresów pomiędzy użyciem środka ochrony roślin, może to mieć poważne konsekwencje w postaci np. przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości. Możliwe jest też występowanie pozostałości niedopuszczonych śor w zebranych płodach rolnych.

Tymczasem inspektorzy w ramach kontroli sprawdzają właśnie m.in. obecność pozostałości zastosowanych pestycydów.

"Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sprawuje m.in. nadzór nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin, prowadząc kontrole w miejscach, gdzie są lub mogą być stosowane. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w tym zakresie, na osoby kontrolowane nakładane są kary grzywny oraz kary administracyjne, wynikające z ustawy o środkach ochrony roślin" - ostrzega GIORiN.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement