Inspekcja bierze pod lupę pestycydy oferowane w internecie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2022,9:15 Aktualizacja: 16-11-2022,9:26
A A A

W związku ze sprzedażą środków ochrony roślin przez internet oraz niebezpieczeństwem wynikającym z nadużywania tej przestrzeni do handlu podrobionymi produktami, inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa monitorują portale.
 
Jak podkreśla w komunikacie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy, jego pracownicy od wielu lat prowadzą regularny przegląd stron internetowych, na których oferowane są środki ochrony roślin.

Środki ochrony roślin w liczbach. Ile zabiegów wykonują rolnicy?

Znajomość zasad integrowanej ochrony rolnicy najczęściej ocenili na poziomie średnim (850,2 tys. rolników) lub wysokim (215,8 tys.) – wyliczył Główny Urząd Statystyczny (GUS). W 2020 r. – jak wynika z opublikowanej przez...

"Inspektorzy zwracają szczególną uwagę na termin ważności zezwolenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wprowadzenie do obrotu oraz na środki ochrony roślin, którym kończy się okres na zużycie istniejących zapasów dla unieszkodliwiania, przechowywania i stosowania, jak również na środki zawierające substancje czynne wycofane ze stosowania w Unii Europejskiej oraz na preparaty z obcojęzycznymi etykietami" - wskazuje bydgoski WIORiN.

Monitorowane jest ponadto spełnianie przez oferty sprzedaży wymogów określonych w art. 25 ust. 3 pkt 5 Ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. Chodzi m.in. o pełnoletność osób nabywających oraz ich kwalifikacje, upoważniające do zakupu środków ochrony roślin.

"Monitoring prowadzony przez WIORiN w Bydgoszczy w bieżącym roku przyniósł wymierne efekty. W wyniku podjętych działań wstrzymano sprzedaż środka nieposiadającego aktualnego zezwolenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi" - podkreśla Inspektorat.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu