Chroniąc rośliny, chronisz życie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2020,10:35 Aktualizacja: 07-01-2020,11:24
A A A
Wraz z początkiem Nowego Roku, na całym świecie rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin (MRZR), ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Hasło przewodnie tych obchodów brzmi: „Chroniąc rośliny, chronisz życie”.
 
Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin stwarza niepowtarzalną okazję do przypomnienia społeczeństwom, politykom i decydentom na całym świecie, że rośliny są bardzo ważne dla naszego życia i jak wiele im zawdzięczamy - wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 
 
ustawa o piorin, ustawa o ochronie roślin przed agrofagami, środki ochrony roślin

Posłowie zajmą się ustawami dotyczącymi zdrowia roślin

Rząd skierował do Sejmu dwa projekty ustaw dotyczące ochrony zdrowia roślin, które wdrażają unijne rozporządzenia do polskiego prawa. Chodzi o ustawę o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz o ustawę o ochronie roślin przed...
Organizowane w ciągu całego 2020 r. wydarzenia mają pomóc zwrócić uwagę na to jak duże znaczenie ma ochrona zdrowia roślin w działaniach na rzecz wyeliminowania głodu, zmniejszenia ubóstwa, ochrony środowiska i pobudzania rozwoju gospodarczego.
 
Rośliny są fundamentalną częścią życia na Ziemi. Bez nich nie mogłaby istnieć większość innych form życia, w tym człowiek - czytamy w komunikacie PIORiN. - Pochłaniając ogromne ilości dwutlenku węgla, produkują tlen, którym oddychamy. Stanowią żywność dla nas i dla wielu zwierząt. Są ozdobą naszych ogrodów i domów. Ale przede wszystkim kształtują środowisko naszego życia, oddziałując na warunki klimatyczne, zmniejszając zanieczyszczenie powietrza i hałas - kontynuuje inspekcja.  
 
Jednak na zdrowie roślin czyha wiele zagrożeń. Są to przede wszystkim szkodniki i choroby roślin, które obecnie co roku niszczą aż 40% światowych plonów, powodując straty szacowane przez FAO na 220 mld dolarów. 
 
Za sprawą intensywnej wymiany handlowej towarów roślinnych oraz ożywionego ruchu turystycznego, organizmy szkodliwe dla roślin mogą bardzo szybko się przemieszczać, nawet na bardzo dalekie odległości. 
 
nowe unijne przepisy, zdrowie roślin, obrót materiałem siewnym, urzędowe kontrole, paszport roślin, PIORiN, WIORiN

Obowiązują już nowe unijne przepisy związane ze zdrowiem roślin

Od 14 grudnia obowiązują nowe unijne przepisy z zakresu zdrowia roślin dotyczące produkcji i obrotu materiałem roślinnym oraz urzędowych kontroli. Przepisy te wprowadzają wiele nowych regulacji, jak i rozszerzają dotychczas obowiązujące wymogi...
Dodatkowo, odczuwalne już na całym świecie zmiany klimatu, sprzyjają rozprzestrzenianiu i zadomowieniu nowych gatunków organizmów szkodliwych, stanowiących poważne zagrożenie dla produkcji roślinnej.
 
Zgodnie z wytycznymi FAO, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która dba o zdrowie roślin w Polsce, przygotowuje i koordynuje wiele działań promujących MRZR na terenie całego kraju.
 
Na nowej, specjalnej stronie internetowej Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce (rokroslin.pl), uruchomionej z początkiem 2020 r., można znaleźć informacje o interesujących wydarzeniach związanych z obchodami MRZR. PIORiN prosi, by wszelkie pytania do inspekcji w sprawie działań planowanych w ramach MRZR kierować za pośrednictwem tej strony. 
 
Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim inspekcja organizuje konferencję inaugurującą obchody MRZR pt. "Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu". Udział w niej zapowiedzieli m.in. Andrzej Duda, prezydent RP oraz Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. 
 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj