Zanim kupisz, zrób badania. Nie przepłacaj za nawozy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
19-07-2014,8:45 Aktualizacja: 07-06-2020,18:16
A A A

W wielu gospodarstwach trwają, a w niektórych skończyły się już rzepakowe żniwa. To bardzo dobry moment, aby z pól, z których zszedł rzepak, pobrać próby gleby celem określania jej odczynu oraz zawartości przyswajalnych składników pokarmowych.

Większość rolników oddaje próbki gleby do analizy w Stacjach Chemiczno-Rolniczych po żniwach i wtedy robią się kolejki. Warto więc je ubiec i zawieść próby wcześniej.

Znajomość pH gleby jest podstawą do prawidłowego ustalenia dawek nawozów wapniowych. Jeszcze większe znaczenie ma znajomość zawartości makroskładników w glebie.

Tylko bowiem na tej podstawie można prawidłowo określić dawki nawozów mineralnych. Badanie takie nie jest kosztowne i jest najtańszą inwestycją, jakiej rolnik może dokonać w gospodarstwie.

Określenie odczynu gleby oraz zawartości przyswajalnego dla roślin fosforu, potasu i magnezu w jednej próbie kosztuje 9,40 zł + 23 proc. podatku VAT, co daje 11,56 zł.

Zakładając, że jedna próba może reprezentować, przy małej zmienności glebowej, maksymalnie 4 hektary i wystarczy takie badanie przeprowadzić raz na cztery lata daje to kwotę zaledwie 0,72 zł na hektar rocznie. Czy jest w kraju gospodarstwo, którego nie stać na taki wydatek?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu