Zakaz eksportu nawozów? Mamy jasne stanowisko resortu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-01-2023,14:00 Aktualizacja: 04-01-2023,14:08
A A A

Ministerstwo rolnictwa jednoznacznie odpowiedziało na wniosek samorządu rolniczego o wprowadzenie zakazu eksportu nawozów wyprodukowanych w naszym kraju.

Jak argumentowali wnioskodawcy, bardzo trudna sytuacja na rynku nawozów trwa już od dawna, a ich ceny rosną w zatrważająco szybkim tempie i dodatkowo występują ogromne trudności z ich dostępnością.

Wiosenne nawożenie, terminy nawożenia, Grzegorz Witkowski, Krzysztof Smaczyński, Urszula Pasławska

Wiosenne nawożenie. Rolnicy będą mogli wykonywać je wcześniej?

Uelastycznienie będzie polegało na tym, że rolnicy będą mogli rozpocząć stosowanie nawozów zawierających azot dwa tygodnie wcześniej, pod dwoma warunkami - mówił przedstawiciel resortu rolnictwa podczas posiedzenia sejmowej komisji...

"Zdaniem rolników, zakaz eksportu nawozów spowoduje powstrzymanie niekontrolowanego wzrostu cen" - wskazywano w opisywanym przez nas wystąpieniu.

Nina Dobrzyńska, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśliła w odpowiedzi, że Ustawa o nawozach i nawożeniu ani inne akty prawne, nie dają ministrowi rolnictwa upoważnienia do wprowadzenia zakazu eksportu nawozów.

"MRiRW jest właściwe w sprawach dotyczących wydawania pozwoleń na wprowadzenie do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin i nadzoru nad wprowadzaniem ich do obrotu" - zaznaczyła Dobrzyńska.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu