Rynek nawozów pod lupą UOKiK. Koncerny działają z pozycji siły?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2022,15:10 Aktualizacja: 12-12-2022,15:13
A A A

Czy w związku z działalnością przedsiębiorców zajmujących się produkcją i obrotem nawozami mineralnymi mogło dojść do naruszenia przepisów antymonopolowych? Na to pytanie ma odpowiedzieć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O uwzględnienie w swoich planach pracy kontroli systemu sprzedaży nawozów mineralnych z Grupy Azoty i Grupy Orlen (w ramach umów dystrybucyjnych, rejonizacji sprzedaży i sprzedaży poza umowami dystrybucyjnymi) wystąpił m.in. do UOKiK rolniczy samorząd. Jak argumentował, obserwowane drastyczne wzrosty i wahania cen nawozów mineralnych oraz przerwy w produkcji i dostawach niekorzystnie wpływają na możliwość prowadzenia produkcji rolnej. Skutkiem rozchwianego rynku może być drastyczny spadek polonów i w konsekwencji brak samowystarczalności żywnościowej Polski.

rynek nawozów, ceny nawozów, Grupa Azoty, sejmowa komisja rolnictwa, Karol Rabenda

Trudna sytuacja na rynku nawozów. Rolnicy wstrzymują się z kupnem

Sytuacja na rynku nawozów jest trudna, ze względu na wysokie ceny gazu na rynkach światowych. Stawka tego surowca stanowi 80 proc. kosztów produkcji - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Karol Rabenda, wiceminister...
UOKiK w odpowiedzi poinformował, że wszczął postępowanie wyjaśniające, mające na celu wstępne ustalenie, czy w związku z działalnością przedsiębiorców zajmujących się produkcją i obrotem nawozami mineralnymi mogło dojść do naruszenia przepisów, uzasadniającego wszczęcie postępowania antymonopolowego, w tym ustalenie, czy sprawa ma charakter antymonopolowy.

"W toku przedmiotowego postępowania wyjaśniającego prezes UOKiK skierował do kilkudziesięciu przedsiębiorców zajmujących się produkcją oraz obrotem nawozami mineralnymi wezwania do udzielenia szczegółowych informacji i przekazania dokumentów. Mając na uwadze znaczący stopień skomplikowania i złożoność przedmiotowej sprawy, należy wskazać, że obecnie trwają niezbędne analizy ekonomiczne obszernych danych przekazanych przez przedsiębiorców" – przekazał Urząd.

Wskazał ponadto, że przedmiotem jego zainteresowania są m.in. zachowania podmiotów zajmujących się produkcją nawozów mineralnych, zatem pomocne byłoby szczegółowe opisanie działań tych firm, które w ocenie rolników mogą stanowić praktyki ograniczające konkurencję. UOKiK jest też oczywiście otwarty na wszelkie dowody, które mogą zostać wykorzystane w prowadzonym postępowaniu.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu