Resort odpowiada KRIR i tłumaczy dlaczego nawozy są tak drogie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-11-2021,11:20 Aktualizacja: 10-11-2021,11:27
A A A

Zmiany cen nawozów mineralnych w Polsce podążają za tendencjami obserwowanymi na rynku światowym. Główną przyczyną ich wzrostu jest dynamiczny wzrost ceny gazu - tłumaczy ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w tej sprawie.

Jak czytamy w piśmie opublikowanym na stronie KRiR, poziom krajowej produkcji umożliwia niemal pełne zaspokojenie potrzeb rolnictwa w zakresie stosowania nawozów azotowych i fosforowych, jednak dostawy nawozów potasowych dla rolników pochodzą głównie z importu.

ceny i produkcja nawozów, Tomasz Hinc, Grupa Azoty, Karol Rabenda

Wiceminister zapewnia: udało się wyhamować wzrost cen nawozów

Grupa Azoty opublikowała cennik nawozów, co uspokoiło marże i pozwoliło wyhamować wzrost cen dla rolników - powiedział Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych. - Dzięki zdecydowanym działaniom Grupy Azoty stabilizującym...

Resort rolnictwa powołując się na opinię Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wyjaśnia, że na wzrost cen nawozów mineralnych m.in. wpłynął dynamiczny wzrost cen gazu ziemnego, podwyżki cen paliw ropopochodnych, wzrost kosztów zatrudnienia, wzrost cen uprawnień do emisji CO2, niekorzystny kurs walutowy.

Gaz ziemny jest podstawowym surowcem do produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Produkcja nawozów azotowych oparta jest na amoniaku, z którego wytwarza się obecnie około 97 proc. nawozów azotowych. Natomiast 80-90 proc. całkowitych kosztów produkcji amoniaku, z którego wytwarza się nawozy azotowe stanowi gaz ziemny. Z tego też powodu zmiany cen gazu są krytycznie ważne dla tego przemysłowego wytwarzania nawozów azotowych. Jak wynika z danych Banku Światowego indeks cen gazu ziemnego od września 2020 r. do września 2021 r. zwiększył się prawie 4-krotnie.

Kolejny czynnik, to podwyżki cen paliw ropopochodnych. Od ponad roku ropa naftowa drożeje. W sierpniu cena ropy Brent wyniosła 70 USD/baryłkę i była o ponad 58 proc. wyższa niż rok wcześniej. W okresie styczeń-lipiec odnotowano mniejszy, o 11,4 proc. wolumen importu nawozów azotowych w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

opryskiwacz, ciągnik, pszenica

Zdrożeją dolistne nawozy mikroelementowe

Szaleństwo cenowe na rynku środków do produkcji rolnej trwa. Teraz kolej na nawozy dolistne. Wszystko przez wzrost cen rud metali wykorzystywanych do produkcji nawozów mikroelementowych. Jak podaje spółka Intermag siarczan...

Istotnym czynnikiem wpływającym w ostatnich miesiącach na wzrost kosztów produkcji nawozów mineralnych są rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. W ciągu roku  cena wzrosła ponad 2-krotnie. Stawki uprawnień do emisji CO2 stale i zauważalnie rosną.

Jedną z przyczyn wzrostu cen detalicznych nawozów mineralnych jest też osłabienie kursu złotego wobec euro oraz dolara. Skutkuje to mniejszym importem gotowych nawozów mineralnych, ale też wyższymi ich cenami oraz droższymi surowcami wykorzystywanych do produkcji nawozów.

Ministerstwo w piśmie zapewnia, że systematycznie analizuje sytuację dotyczącą dostępności nawozów mineralnych, ich cen, jak i ich wpływu na kształtowanie się opłacalności produkcji rolniczej. W tym celu korzysta m.in. z analiz rynku nawozów mineralnych wykonywanych przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego i zbiorczej informacji opracowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Na podstawie danych CDR "należy stwierdzić, że mimo mniejszego wolumenu importu nawozów problemy z dostępnością nawozów dotyczą niektórych nawozów i tylko kilku województw".

Jednocześnie poinformowano, że ministerstwo prowadzi rozmowy z krajowymi producentami nawozów Anwil S.A., Grupa Azoty S.A. w celu poprawy sytuacji rynkowej, jednak należy zaznaczyć, że zakłady działają jako spółki prawa handlowego. Oznacza to, że szef MRiRW nie ma możliwości wpływania na bieżące sprawy spółek.

Resort zaznacza, że na jego wniosek spółka dystrybucyjna Agrochem Puławy prowadząca na skalę ogólnopolską sprzedaż nawozów dla rolników indywidualnych, upubliczniła cenniki nawozów, w ślad za nią podobnie postąpili inni dystrybutorzy. Spowodowało to obniżkę i stabilizację cen nawozów.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement