Program azotanowy już pod lupą. Będą oczekiwane przez rolników zmiany?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2022,11:10 Aktualizacja: 16-02-2022,11:14
A A A

Ruszył przegląd tzw. programu azotanowego, w wyniku którego ma zostać zaktualizowany. Być może wreszcie zajdą w nim oczekiwane przez rolników zmiany, przede wszystkim uelastycznienie terminów stosowania nawozów.

O konieczności odejścia od sztywnych terminów stosowania nawozów, z uwagi na zmieniające się warunki gospodarowania, mówią od dawna rolnicy i ich zrzeszenia, jak choćby Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Stanisław Kacperczyk, PZPRZ, nawożenie, Anna Gembicka

Będzie przegląd programu "azotanowego". Producenci zbóż: to pilne!

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych domaga się jak najszybszego przystąpienia do przeglądu, analizy i aktualizacji przepisów "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami...

Pisaliśmy o apelu organizacji o jak najszybsze przystąpienie do przeglądu, analizy i aktualizacji przepisów "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu". Okazało się, że program trafił już pod lupę.

W odpowiedzi na wystąpienie PZPRZ o udzielenie szczegółowych informacji w sprawie planowanego przeglądu programu azotanowego, resort infrastruktury poinformował bowiem, że prace nad przeglądem programu azotanowego się rozpoczęły, a 31 stycznia została zawarta umowa z wykonawcą, którego zadaniem będzie m.in. wykonanie szeregu ekspertyz, stanowiących podstawę do przeprowadzenia aktualizacji programu.

- Zakończenie prac związanych z przeglądem programu azotanowego zaplanowane jest na koniec maja. Następnie zostanie opracowany wstępny projekt aktualizacji programu działań, który poddany zostanie konsultacjom społecznym oraz procedurze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Ten etap planowany jest w trzeci kwartał - wskazała Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury.

nawożenie od 15 lutego, Wielkopolska Izba Rolnicza, Piotr Walkowski, nawożenie azotem

Koniec ze sztywnymi terminami nawożenia. Powinni decydować rolnik i pogoda

Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła z prośbą o możliwość wprowadzenia zmian w przepisach, dających opcje zastosowania nawozów w uzależnieniu od warunków atmosferycznych, a nie jak to jest obecnie sztywnych terminów. Pismo do...

Jak poinformowała, wykonawcą wybranym w drodze przetargu nieograniczonego jest konsorcjum firm Antea Polska S.A. oraz Pectore-eco Sp. z o.o. Wszystkie najważniejsze wyniki pracy będą uzgadniane z ministerstwem rolnictwa.

- Zarówno rolnicy indywidualni, jak i organizacje rolnicze, będą mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych projektu aktualizacji Programu azotanowego. Rozpoczęcie konsultacji zostanie ogłoszone na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury, wraz z informacją o opracowaniu dokumentu, wskazaniem miejsca, w którym można się z nim zapoznać oraz możliwości składania uwag i wniosków - zapewnia Bogucka-Szymalska.

Zgodnie z przepisami, konsultacje potrwają co najmniej 21 dni.

Warto dodać, że już wcześniej resort zapewnił, iż na podstawie przeglądu zostanie opracowana propozycja adaptacji działań zawartych w programie do zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wprowadzenia w Polsce elastycznego terminu wiosennego stosowania nawozów.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement