Nawozy kupuj teraz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak
28-05-2014,12:50 Aktualizacja: 14-11-2014,12:57
A A A

W gospodarstwie trzeba szukać oszczędności na każdym kroku. Największe koszty rolnicy ponoszą na nawożenie mineralne. Sporo można zaoszczędzić, kupując nawozy poza sezonem.

Właśnie teraz ceny nawozów wieloskładnikowych (NPK) i wapna rolniczego są najniższe. Im bliżej żniw, siewu rzepaku oraz zbóż ozimych, będą coraz wyższe.

Dodatkowo można teraz wynegocjować korzystniejsze warunki zakupu w postaci upustów i wydłużonych terminów płatności. Dystrybutorzy chętnie opróżniają bowiem swoje magazyny, aby mieć miejsce w szczycie zakupów.

Wielu rolników robiąc zakupy w sezonie chce odebrać towar natychmiast. Niestety, najczęściej nie jest to możliwe i na dostawę trzeba poczekać, niekiedy nawet kilkanaście dni. Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku zakupu wapna rolniczego, bo takie opóźnienie oznacza także opóźnienie uprawy pożniwnej. A każdy dzień zwłoki w uprawieniu ścierniska powoduje gigantyczne straty wilgoci wody z gleby. Dlatego warto mieć wapno u siebie w gospodarstwie jeszcze przed żniwami. Trzeba trzymać się zasady, że to wapno ma czekać na żniwa, a nie odwrotnie. Oczywiście pojawia się kłopot z jego zabezpieczeniem przed opadami, ale można, przy odrobinie dobrej woli i zaradności, jakoś sobie z tym poradzić.

Poleć
Udostępnij