Nawozy azotowe na dowód. KRIR interweniuje u ministra rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2021,18:30 Aktualizacja: 23-03-2021,18:40
A A A
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 16 marca 2021 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interpretację, czy rolnik ma obowiązek poddawania danych wrażliwych przy zakupie nawozów azotowych?
 
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, od 1 lutego 2021 r. rolnicy kupując nawozy azotowe zobowiązani są do podpisywania oświadczenia o zamierzonym stosowaniu zakupionych nawozów. 
 
przewóz azotanu amonu, transport saletry, warunki transportu saletry amonowej

Przypominamy warunki przewozu nawozów mineralnych na bazie azotanu amonu

Nawozy mineralne na bazie azotanu amonu o zawartości azotu powyżej 28% N, np. saletra amonowa (Pulan, Zaksan), Saletrosan 30 są materiałami niebezpiecznymi i muszą być transportowane jako „Materiały utleniające” klasy 5.1. Numer UN:...
W oświadczeniu znajdują się dane wrażliwe, które sprzedawca zobowiązany jest przechowywać i udostępniać do kontroli. Wiąże się to z zagrożeniem, że dane osobowe będą przechowywane w niewłaściwy sposób i trafią w niepowołane ręce. Ponadto warunkiem zakupu jest okazanie dokumentu tożsamości - wskazuje izba. 
 
Rolnicy są zaskoczeni nowymi wymaganiami, nakładanymi na nich, zwłaszcza że sprzedawcy często nie są w stanie udzielić dokładnej informacji, które nawozy są objęte tym obowiązkiem i z czego on wynika - dodaje. 
 
W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przekazanie informacji wyjaśniającej nowe zobowiązania dla rolników oraz wykazu nawozów, które podlegają przepisom ww. rozporządzenia KE.
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement