Krzem w nawożeniu roślin rolniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2019,7:00 Aktualizacja: 05-06-2019,15:13
A A A

Pod takim tytułem ukazała się pierwsza na rynku polskim książka o stosowaniu krzemu (Si) w uprawie roślin rolniczych. Jej autorem jest dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak z SGGW w Warszawie, który od 10 lat zajmuje się badaniami nad wykorzystaniem tego pierwiastka do poprawy plonowania buraka cukrowego.

Na całym świecie prowadzi się coraz więcej doświadczeń nad krzemem, który ogranicza wpływ niekorzystnych warunków glebowo-klimatycznych (m.in. susza, przymrozki, mróz) na rośliny oraz porażenie przez choroby i żerowanie szkodników. W efekcie następuje wzrost plonu, a często także poprawa jego jakości.

ziarno kukurydzy, kombajn, przyczepa

Dokarmianie dolistne kukurydzy krzemem

Stosowanie dolistne krzemu ma korzystny wpływ na plonowanie i zdrowotność kukurydzy. Korzystne efekty stosowania tego pierwiastka zaobserwowano zarówno w uprawie na ziarno, jak też na kiszonkę. W latach 2014-2015 specjaliści z IOR-PIB w...

Rezultaty stosowania krzemu są tym lepsze, w im trudniejszych warunkach znajdują rośliny.  Niestety, wiedza na temat tego pierwiastka nie tylko wśród rolników jest bardzo mała.

Celem książki jest jej szeroka popularyzacja. Przeznaczona jest przede wszystkim dla rolników, doradców, pracowników firm agrochemicznych, uczniów średnich szkół rolniczych, studentów uczelni rolniczych ale także wszystkich, którzy interesują się lub zainteresują się krzemem.   

W książce zebrano wyniki doświadczeń dotyczących stosowania dolistnego krzemu w uprawie zbóż, w tym kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, rzepaku, buraka cukrowego, ziemniaka, roślin strączkowych, a nawet na trwałych użytkach zielonych i w produkcji traw nasiennych.

Przedstawiono także charakterystykę produktów zawierających krzem, a przeznaczonych do dolistnego i doglebowego stosowania.

KUP TERAZ:

W dalszej części zebrano zalecenia stosowania krzemu w poszczególnych grupach i gatunkach roślin oraz przybliżono aspekty techniczne wykonywania zabiegów.

opryskiwacz, ciągnik, burak cukrowy, plantacja

Dokarmianie dolistne buraka cukrowego krzemem

Badania nad stosowaniem dolistnym krzemu w uprawie buraka cukrowego prowadzone są w naszym kraju od 2010 roku. Dowiodły one korzystnego wpływu takiego zabiegu na wzrost i rozwój roślin, szczególnie w warunkach niedoboru wody. Dzięki...

Książka został napisana przystępnym językiem. Jej wartość podnoszą czytelne tabele oraz liczne barwne ilustracje. Dla zainteresowanych bardziej szczegółowym zgłębieniem tematu krzemu zamieszczono spis literatury zawierający ponad 70 pozycji.  Atutem książki jest też bardzo przystępna cena - 36 zł wraz z kosztami przesyłki. Więcej informacji na temat zakupu można znaleźć tutaj:

https://www.agropolska.pl/sklep/produkt/krzem-w-nawozeniu-roslin-rolniczych,35.html

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement