Grupa Azoty ograniczyła produkcję nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2023,11:00 Aktualizacja: 15-03-2023,11:05
A A A

Grupa Azoty w lutym ograniczyła produkcję rok do roku - wynika z przedstawionych danych. Wolumen wytwarzanych nawozów azotowych spadł z 297 tys. ton w lutym 2022 r. do 196 tys. ton w lutym br., a nawozów wieloskładnikowych z 90 tys. ton do 37 tys. ton.

"Grupa Azoty dostosowuje wielkość produkcji do bieżącej sytuacji podażowo popytowej na rynku europejskim. Od 22 lutego cyklicznie przekazujemy informacje dotyczące szacunkowych miesięcznych skonsolidowanych wolumenów produkcyjnych" - poinformowała spólka.

ceny nawozów, zmowa na rynku nawozów, Ryszard Bartosik, Stefan Krajewski

Rolnicy zaopatrzeni w nawozy mogą czuć się oszukani. Dopłat już nie będzie

W środowisku rolniczym coraz głośniej mówi się o zmowie cenowej na rynku nawozów, a nawet o w pełni świadomym i bezpardonowym manipulowaniu tymi środkami do produkcji. Czy rolnicy mogą liczyć na rekompensaty? Wygląda na to, że nie....

W omawianym miesiącu zmniejszyła się też produkcja mocznika z 127 tys. ton do 70 tys. ton oraz wolumeny produkcji nawozów specjalistycznych i innych chemikaliów takich jak oxoplast, poliamid, pigmenty w porównaniu z podobnym okresem roku ubiegłego.

"Z naszych obserwacji wynika, że duża część rolników nie podjęła jeszcze decyzji o zakupie konkretnych nawozów przed zbliżającym się sezonem aplikacyjnym, stąd na ten moment nie jest możliwe porównanie sezonu wiosennego 2022 do sezonu 2023" - odpowiedziała spółka, pytana czy obserwuje wzrost czy spadek sprzedaży nawozów azotowych i wieloskładnikowych w porównaniu poprzednim sezonem wiosennym.

PAP zapytała również czy spółka planuje zmianę cennika nawozów azotowych i wieloskładnikowych w marcu.

"Grupa Azoty nie komentuje zmian cen przed publikacją cenników" - stwierdziła spółka, dodając, że 1 lutego przekazała informację o obniżeniu cenników nawozowych o ok. 20-30 proc. "Była to już druga istotna obniżka na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy - w październiku ubiegłego roku Grupa Azoty obniżyła ceny nawozów o 1000 zł/t" - podkreślono.

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!