1000 złotych więcej za tonę. W Łódzkiem chcą interwencji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-07-2021,10:45 Aktualizacja: 20-07-2021,10:52
A A A

Ceny nawozów mineralnych w ostatnich miesiącach wzrosły nawet o ponad 1000 zł za tonę. Łódzki samorząd rolniczy po głosach płynących z gospodarstw bije na alarm.

Jak poinformowała Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, do jej biura docierają sygnały od rolników z regionu o trudnościach w zakupie nawozów azotowych oraz wieloskładnikowych.


ceny nawozów, Grupa Azoty, Tomasz Hryniewicz, emisja CO2

Ceny nawozów? "Tanio" już było

Skoro gaz wciąż drożeje, to czy można spodziewa się dalszych podwyżek cen nawozów? Powiem tak: nie spodziewam się obniżek cen nawozów do końca roku - mówi Tomasz Hryniewicz, wiceprezes Grupy Azoty. Jak podkreśla w wywiadzie dla...

"Ceny nawozów znacznie wzrosły w stosunku do roku ubiegłego. Na przykład 1 tona fosforanu amonu w 2020 r. kosztowała 1800 zł, a obecnie trzeba zapłacić 2900 zł. Polska jest dużym producentem nawozów, dlatego trudności w zaopatrzeniu polskiego rynku są dla rolników niezrozumiałe" - argumentuje IRWŁ.

Łódzki samorząd wystąpił do "centrali", czyli do Krajowej Rady Izb Rolniczych, o podjęcie działań interwencyjnych w tej sprawie.

Przypomnijmy, że - jak ostatnio pisaliśmy - Tomasz Hryniewicz, wiceprezes Grupy Azoty nie spodziewa się obniżek cen nawozów do końca roku. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" podkreślił, że stawki kształtowane są przez ceny gazu, a te są rekordowe. Zresztą gaz w jego ocenie drożeje nawet szybciej niż nawozy.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij