Druga dopłata do materiału siewnego. Należy się czy nie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2016,8:10 Aktualizacja: 27-06-2016,9:25
A A A

Czy rolnik, który wysiał materiał jesienią, a uprawy mu wymarzły i siał ponownie, używając materiału kwalifikowanego, bądź elitarnego może dostać dopłatę na oba?

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a do izb rolniczych dochodzą głosy o różnym traktowaniu gospodarzy w takich sytuacjach. Rolniczy samorząd przytacza przykład rolnika poszkodowanego przez przymrozki, który straty udokumentował protokołem komisji powołanej przez wojewodę.

dopłaty do materiału siewnego, Agencja Rynku Rolnego, materiał siewny

Materiał siewny. Ostatnie dni na złożenie wniosku o dopłaty

Tylko do 27 czerwca producenci rolni mogą składać wnioski w Agencji Rynku Rolnego o przyznanie dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego. Dotychczas do ARR wpłynęło ponad 40 tys. dokumentów. Wsparcie jest udzielane do powierzchni...

Agencja Rynku Rolnego odmówiła mu jednak przyznania dopłaty do materiału siewnego, a decyzję uzasadniła tym, że we wspomnianym protokole stwierdzono, iż straty nie przekroczyły 30 proc. średniej produkcji rolnej w gospodarstwie.

"Z kolei rolnikom z miejscowości, w których tych komisji nie powołano, a którym wójt wydał zwykłe zaświadczenie o wystąpieniu przymrozków w uprawach, agencja przyjęła wnioski, mimo że nie ma w nich mowy o przekroczeniu 30 proc. start w gospodarstwie" - podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

W związku z tymi niejasnościami, zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o jednoznaczną interpretację przepisów. Zwłaszcza, że w "warunkach uzyskania dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach pomocy de minimis w rolnictwie" nie ma wymogu przekroczenia progu 30 proc. start w gospodarstwie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement