Blisko 66 tysięcy rolników ubiega się o dopłaty do materiału siewnego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2017,8:05 Aktualizacja: 03-11-2017,8:30
A A A

Od 15 stycznia do 26 czerwca 65,8 tys. rolników złożyło wnioski o przyznanie dopłat do materiału siewnego. Najwięcej wpłynęło z woj. wielkopolskiego (14,6 tys.) - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Zadanie to ośrodek przejął od Agencji Rynku Rolnego. Od 2018 r. zostanie przekazane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dopłata do wysoko kwalifikowanego materiału siewnego przysługuje w przypadku wysiewu przez rolnika jęczmienia, owsa (nagiego, szorstkiego, zwyczajnego), pszenicy (twardej i zwyczajnej), pszenżyta, żyta, bobiku, grochu siewnego (odmian roślin rolniczych), łubinu (białego, wąskolistnego i żółtego), soi, wyki siewnej oraz ziemniaka.

dopłaty do materiału siewnego, Agencja Rynku Rolnego, materiał siewny

Znamy stawki dopłat do materiału siewnego

92,45 zł na hektar wyniesie dopłata do kwalifikowanego ziarna zbóż - poinformował resort rolnictwa. W sumie na dopłaty do kwalifikowalnego materiału siewnego przeznaczone jest ponad 106 mln zł. Ministerstwo rolnictwa opracowało projekt...

Dopłaty mają charakter pomocy de minimis w rolnictwie, co oznacza, że łączna kwota wsparcia przyznana w okresie 3 lat podatkowych przez np. ARR, ARiMR, ANR oraz inne organy i instytucje, nie może przekroczyć 15.000 euro.

Celem udzielania dopłat do materiału siewnego jest zachęcanie rolników do wysiewania dobrej jakości ziaren zbóż, roślin strączkowych czy ziemniaków i uzyskanie lepszych plonów o wysokiej jakości. Dopłata ma rekompensować wyższe wydatki na zakup materiału siewnego kategorii elitarny i kwalifikowany.

Od 15 stycznia do 26 czerwca rolnicy złożyli 65,8 tys. wniosków o przyznanie dopłat, najwięcej w woj. wielkopolskim - 14,6 tys., (22 proc. wszystkich), a następnie kujawsko-pomorskim - 8,7 tys., (13 proc.), dolnośląskim - 5,9 tys., (9 proc.), najmniej dokumentów wpłynęło z woj. świętokrzyskiego (1 tys.).

W ubiegłym tygodniu zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych kwalifikowanym materiałem siewnym. Stawki te wynoszą:

  • 92,45 zł - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych
  • 147,90 zł - w przypadku roślin strączkowych
  • 462,25 zł - w przypadku ziemniaków

Zakupiony materiał siewny musiał być wysiany/wysadzony w okresie od 15 lipca 2016 r. do 15 czerwca 2017 r. Na dopłaty do kwalifikowalnego materiału siewnego przeznaczone jest ponad 106 mln zł.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement