Zanim wysiejesz kukurydzę zmierz temperaturę gleby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
19-04-2021,14:00 Aktualizacja: 21-04-2021,9:36
A A A
W ubiegłym roku o tej porze siewy kukurydzy szły już pełną parą, w tym dopiero nieśmiało ruszają.  To potwierdza tylko stwierdzenie, że sezon sezonowi nierówny. 
 
Rok temu wiosna była nie tylko nieco cieplejsza, ale też suchsza, dlatego wielu rolników decydowało się na przyspieszenie siewu kukurydzy, by wykorzystać pozostałą w glebie wilgoć. 
 
W tym roku wilgoci nie brakuje, ale za to wiosna jest zimna, co stanowi poważną przeszkodę do wcześniejszego wyjechania siewnikiem w pole. Kukurydzę trzeba bowiem wysiewać w ogrzaną glebę po to, żeby zapewnić jej szybkie i równomierne wschody. 
 
kukurydza, rośliny, pole

Kukurydza na kiszonkę: polecane odmiany 2021

W tym roku do uprawy polecanych jest 19 odmian kukurydzy na kiszonkę: 5 mieszańców wczesnych, po 7 średnio wczesnych i średnio późnych. Listy odmian zalecanych opracowane są dla 4 województw. W województwie...
Wymagania temperaturowe kukurydzy różnią się w zależności od typu ziarna: flint, dent lub forma pośrednia flint-dent. 
 
Odmiany o ziarnie typu flint oraz flint-dent można wysiewać, gdy temperatura gleby na głębokości siewu (4-5 cm) osiągnie 5-6oC. Natomiast odmiany typu dent muszą mieć wyższą temperaturę gleby ok. 10oC. Nie warto spieszyć się z ich siewem, zwłaszcza na glebach ciężkich, które wolniej się ogrzewają, ponieważ będzie to skutkowało słabymi wschodami. 
 
Im dłużej trwa okres od siewu do wschodów, tym bardziej zalegające w glebie ziarno kukurydzy narażone jest na ataki patogenów i szkodników. 
 
Na wyposażeniu każdego producenta kukurydzy powinien znajdować się więc elektroniczny termometr do mierzenia temperatury gleby. Pomiar należy wykonywać rano. Żeby był bardziej miarodajny warto wykopać w polu dołek i wbić termometr poziomo w profil glebowy, na głębokości 4-5 cm. 
 
  •    Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu