Susza zagraża uprawom kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2021,11:05 Aktualizacja: 05-08-2021,11:08
A A A

Na terenie całej Polski występuje susza rolnicza. Największe niedobory wody odnotowano w woj. pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Najbardziej zagrożone są plantacje kukurydzy - informuje Instytut Uprawy Gleboznawstwa i Nawożenia.

W okresie sześciodekadowym 1 czerwiec-31 lipiec na terenie kraju zwiększył się deficyt wody dla roślin uprawnych (średnio o 23,9 mm) w stosunku do poprzedniego okresu monitorowania (21 maja-20 lipca). Takie warunki wilgotnościowe sprawiły, że suszę rolniczą stwierdzono w 16 województwach.

kombajn, pszenica, rośliny, ściernisko, Sahryń

Susza i upały zrobiły swoje

Niedobór wody i upały pod koniec wegetacji na Zamojszczyźnie odbił się niekorzystnie na plonowaniu zbóż, w tym pszenicy ozimej. W gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu (gmina Werbkowice) duże żniwa rozpoczęto pod koniec ubiegłego...

Zdecydowanie największe niedobory wody odnotowano w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim, w którym susza wystąpiła w 13 uprawach. Nieco mniejsza wystąpiła w woj. mazowieckim, śląskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, w których stwierdzono ją w 11-12 uprawach.

Suszę stwierdzono także w województwie łódzkim, świętokrzyskim, lubuskim, opolskim i podlaskim dla 7 upraw. Natomiast w województwach dolnośląskim oraz małopolskim notowano niedobory wody, stwierdzono suszę dla 4 upraw.

Zjawisko występowało w 13 uprawach: kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, krzewów owocowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, zbóż jarych, tytoniu, truskawek, zbóż ozimych, chmielu, ziemniaka, drzew owocowych, buraka cukrowego.

Największą suszę odnotowano w uprawach kukurydzy na ziarno i na kiszonkę. Wystąpiła w 1045 gminach (ponad 42 proc. w Polsce). Niedobór wody dotknął też uprawy krzewów owocowych. Notowano go w 791 gminach - w prawie 32 proc. Brak wody odczuły także uprawy roślin strączkowych w 681 gminach (27,5 proc. gmin Polski).
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!