Plony kukurydzy niższe niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2022,14:25 Aktualizacja: 25-10-2022,14:32
A A A

Zbiory kukurydzy najbardziej zaawansowane są na zachodzie, a najmniej na południowym wschodzie kraju. Plony są bardzo zróżnicowane regionalnie i z doniesień terenowych wynika, że są niższe niż przed rokiem - podała Izba Zbożowo-Paszowa.

Ostatnie dni przyniosły przyspieszenie tempa zbiorów kukurydzy w kraju. Znaczne zaawansowanie notuje się na ścianie zachodniej. Szacuje się, że w woj. zachodniopomorskim żniwa przekroczyły półmetek, podczas gdy w kujawsko-pomorskim kukurydzę zebrano z około 30-40 proc. areału, a w woj. opolskim z około 40 proc.

Izba Zbożowo-Paszowa, zbiory kukurydzy, ceny zbóż, wilgotność ziarna

Zbiory kukurydzy opóźnione - plony niskie, a ziarno wilgotne

Kukurydziane żniwa w tym roku w naszym kraju rozpoczną się później niż oczekiwano. Na południu lokalnie przystąpiono już do zbiorów, plony są jednak słabe, a ziarno wilgotne - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Według ekspertów w...

W centrum kraju zaawansowanie zbiorów ocenia się na około 30-35 proc. Żniwa są najmniej zaawansowane na wschodzie i południowym wschodzie Polski, gdzie dotychczas kukurydzę zebrano z 10-15 proc. areału.

"Doniesienia płynące z terenu wskazują na niższe plony kukurydzy niż przed rokiem, przy czym notuje się duże zróżnicowanie w zależności od regionu kraju" - przekazała Izba Zbożowo-Paszowa.

Pomimo trwających zbiorów ceny oferowane za kukurydzę mokrą nadal rosną. Stawki takiej kukurydzy (30 proc. wilgotności) zawierają się w przedziale od 850 zł/t do 1000 zł/t. Najwyższe ceny notuje się na zachodzie kraju, gdzie osiągane plony są słabsze od spodziewanych, a tym samym podaż ziarna jest ograniczona.

Trwające zbiory kukurydzy nie wpłynęły na większe obroty ziarnem na szerszym rynku zbożowym. Rolnicy wciąż niechętnie sprzedają zmagazynowane zboże, a rozpoczęcie wypłat zaliczek dopłat bezpośrednich dodatkowo powstrzymuje ich przed oferowaniem ziarna do sprzedaży.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu