Ceny kukurydzy szorują po dnie. WIR bije na alarm

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2023,15:15 Aktualizacja: 07-11-2023,15:18
A A A

Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę na dramatyczną sytuację na rynku kukurydzy. „Jej zbiory trwają, a podmioty skupowe nie są zainteresowane zakupem od rolników” – przekonuje rolniczy samorząd.

W przyjętym podczas I Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VII kadencji stanowisku podkreślono, że wraz z postępem żniw kukurydzianych, spada cena za ziarno.

„Oferowane na rynku ceny są horrendalnie niskie i kształtują się w przedziale od 300 do 330 zł/t - to cena oferowana za mokrą kukurydzę. Zdaniem organizacji rolniczych należy zadbać o kontynuację programu dopłat do upraw kukurydzy, który pozwoli zrekompensować rolnikom straty, wynikające z bardzo niskich cen” – czytamy w stanowisku.

Jak w nim dodano, problem niskich cen nie dotyczy tylko rynku kukurydzy.

„Aktualna sytuacja na rynku zbóż jest także niezadowalająca, co wynika przede wszystkim z nadmiaru zboża paszowego, z którym mamy do czynienia. Nadmiar ten jest nadal wynikiem niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy na rynek unijny, po zniesieniu ceł przez Komisję Europejską. Dodatkowym, negatywnym czynnikiem był sam przebieg pogody w czasie żniw, najpierw susza, a potem deszcze nawalne, które spowodowały, że mamy więcej zboża paszowego, aniżeli konsumpcyjnego” – zaznaczyli działacze WIR

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!