Copy LinkXFacebookShare

Azot przed 1 marca?

– W poniedziałek minister Jan Krzysztof Ardanowski wysyła do komisarza Janusza Wojciechowskiego wniosek o przyśpieszenie możliwości stosowania nawozów azotowych chociaż o dwa tygodnie – poinformował  uczestników Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa podczas Targów Polagra-Premiery w Poznaniu, które odbyły się w ostatni weekend. 
 
Zakaz stosowania nawozów azotowych przed 1 marca był wskazywany jako jeden z głównych problemów z jakim muszą borykać się polscy rolnicy. 
 
– Domagamy się uelastycznienia terminu stosowania nawozów azotowych. Wysłaliśmy odpowiednie pisma do prezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa oraz ministra gospodarki morskiej. Według naszej oceny, w skutek późnego stosowania nawozów azotowych, po 1 marca, w ubiegłym roku polskie rolnictwo poniosło olbrzymie straty. Prawo nie może przeszkadzać w rozwoju naszego rolnictwa – podkreślał Stanisław Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
 
– Należy wprowadzić elastyczne stosowanie azotu na polach. Klimat się zmienia i te terminy powinny być ruchome. Jak za późno wjedziemy z nawozami to są straty – dodał Marian Sikora z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych 
 
Podczas forum zwrócono także uwagę na problem wycofywania kolejnych substancji aktywnych  z rynku. Rolnicy wyrazili też duże obawy co do unijnych planów wprowadzenia tzw. „Zielonego Ładu”. Pytali, czy taka polityka będzie szansą dla polskich gospodarstw, czy będzie przyczyniała się do ich upadku?
 
Producenci zbóż negatywnie ocenili politykę Unii Europejskiej, która zezwala na masowym import zbóż z Ukrainy. Ich zdaniem destabilizuje to rynek w kraju oraz stanowi zagrożenie do dalszego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, ponieważ wirus może zostać zawleczony do Polski wraz z transportem ukraińskiej kukurydzy. Spora część dyskusji została też poświęcona kwestii zmieniającego się klimatu, co boleśnie odczuwają rolnicy. 
 
Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy zostało zorganizowane przez PZPRZ, Polski Związek Producentów Kukurydzy oraz FBZPR podczas targów Polagra – Premiery w Poznaniu. Spotkanie odbyło się pod tytułem: „Nowy Zielony Ład, a problemy producentów zbóż i innych roślin uprawnych”.
 

Zobacz nas w Google News

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

Aktualności

Zboża w Polsce – w nowy sezon z rekordowymi zapasami?