Prasuje i owija bez zatrzymywania się. To FastBale Kvernelanda

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
19-12-2014,10:25 Aktualizacja: 19-12-2014,15:13
A A A
Maszyna ta, to pierwsza na świecie kombinacja prasy stałokomorowej i owijarki pracująca w trybie non-stop.
 
Innowacyjna konstrukcja maszyny FastBale składa się z dwóch walcowych komór zagęszczania połączonych szeregowo. Pierwszą sekcję stanowi komora wstępna, której budowa przypomina zasadniczą przestrzeń sprężania materiału. W przedniej części prasy tworzona jest bela o wielkości 2/3 rozmiaru beli końcowej.
 
Zaraz po tym, jak tylko komora wstępna się wypełni i osiągnięta zostanie odpowiednia gęstość balota, zostanie on przeniesiony do przestrzeni głównej, gdzie prasowanie będzie mogło być kontynuowane aż do osiągnięcia docelowej średnicy 1,25 m i pożądanego stopnia zgniotu. 
 
Natychmiast po zakończeniu prasowania zasadniczego, przepływ materiału jest ponownie przełączony do  przedniego modułu w celu umożliwienia dalszej pracy bez zatrzymywania się. W tym czasie następuje owijanie zwiniętej beli siatką i przekazanie jej na stół owijarki. Cały proces wykonywany jest w nieprzerwalnym cyklu. 
 
W celu zapewnienia szybkiego i sprawnego transferu  beli, zespół inżynierów zaprojektował zawieszaną ramę owijarki zamontowaną na równoległoboku. Daje to jej możliwość obniżenia się na czas wyładunku beli z komory głównej. Rozwiązanie to sprawia, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych systemów przenoszenia beli na część owijającą. 
 
Pomysłowa konstrukcja nowej prasoowijarki FastBale przekłada się na jej kompaktowe wymiary. Po kilku sezonach badań, maszyna ta zostanie zaprezentowana na zbliżających się targach rolniczych SIMA 2014 we Francji, gdzie firmie Kverneland zostanie wręczony srebrny medal za innowacje.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj