Składana 6-metrowa brona wirnikowa Amazone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | plocki@rpt.pl
01-04-2023,10:00 Aktualizacja: 31-03-2023,13:21
A A A

Amazone wprowadza na rynek nową bronę wirnikową Rotamix serii KE 02 o szerokości roboczej 6 m, która na czas transportu jest składana do pionu. Maszyna jest dopuszczona do pracy z ciągnikami o mocy do 400 KM.

Poza pracą solo brona wirnikowa Rotamix KE 6002-2-400 może być również sprzęgana z szyną redlic i w ten sposób wraz z przednim zbiornikiem tworzyć zestaw uprawowo-siewny. Niezależnie od sposobu wykorzystania maszyna po złożeniu ma szerokość transportową 3 m, co umożliwia szybkie przemieszczanie się z jednego pola na drugie.

siewniki Amazone, Amazone, RPT, Rolniczy Przegląd Techniczny

Dwa nowe siewniki Amazone

Amazone poinformował, że pneumatyczny siewnik AD-P Special zostanie zastąpiony siewnikiem Centaya 3000 Special - również z pneumatycznym systemem transportu nasion do redlic. Paleta siewników punktowych producenta została ponadto...

Cztery wirniki na metr

Amazone KE 6002-2-400 z systemem Rotamix ma cztery wirniki na metr szerokości roboczej, czyli w sumie 24 wirniki. - Zęby „wleczone” wytwarzają bardzo dobrą strukturę na zwięzłych glebach. Tym samym nowa brona wirnikowa doskonale sprawdza się w uprawie przedsiewnej, zwłaszcza po orce. Duża liczba uchwytów zębów pozwala uzyskać małą średnicę kół zębatych w przekładni głównej.

W rezultacie solidna wanna brony wirnikowej jest bardzo kompaktowa, a dzięki temu lekka. Dzięki krótkiej konstrukcji maszyny można agregować z nią ciągnik mający mniejszy udźwig TUZ niż przy innych bronach wirnikowych - podaje producent.

Zęby brony wirnikowej o długości

290 mm posiadają zintegrowane zabezpieczenie przed kamieniami i można je łatwo wymienić bez użycia narzędzi. Pozwala na to sprawdzony już w praktyce system Quick+Safe. Amazone jest również pewne jakości przekładni Direct-Drive, które dzięki systemowi Long-Life-Drive cechuje długa żywotność. Dwustopniowe zabezpieczenie z kasetowymi uszczelniaczami wałków i uszczelką labiryntową chroni przekładnie przed kurzem, wilgocią i brudem.

System kontrolowanej uprawy rzędowej CRF, Amazone, RPT, Rolniczy Przegląd Techniczny

Amazone testuje kontrolowaną uprawę rzędową CRF

System kontrolowanej uprawy rzędowej CRF (z ang. Controlled Row Farming) opiera się na wysiewie wszystkich roślin w jednakowym rozstawie międzyrzędzi wynoszącym 50 cm (z wyjątkiem zbóż, gdzie wynosi 37,5 cm). Amazone testuje go m.in. w swoim...

Dzięki przekładniom DirectDrive umieszczonym na lewym i prawym segmencie roboczym, wyższy przepływ mocy jest przenoszony bezpośrednio na koła zębate wirników. Ich prędkość obrotowa może być dostosowana do różnych warunków glebowych poprzez wymienne zestawy kół zębatych. Brona wirnikowa Amazone KE 6002-2-400 z systemem Rotamix może pracować z prędkościami obrotowymi WOM wynoszącymi 1000 obr./min.

Zęby, włóka, wał

Głębokość roboczą zębów ustawia się tradycyjnie wykorzystując jako tylny punkt podporowy maszyny wał konsolidujący glebę. Zmiana sworzni w płytach z otworami powoduje zwiększenie lub zmniejszenie zagłębiania się zębów roboczych w glebie. Zakres regulacji jest duży, bo ustawienia obejmują aż 15 otworów.

Ważną rolę spełnia włóka wyrównująco-odbojnikowa zamontowana tuż za zębami roboczymi. Posiada zintegrowaną ochronę przed przeciążeniem, co po natrafieniu na przeszkodę pozwala na jej odchylenie się do góry. Producent podaje, że w porównaniu z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami włóka została skrócona o 100 mm, co poprawiło przepływ gleby i jej wyrównanie na granicach przejazdów roboczych.

Rozsiewacz Amazone z systemem WindControl, Amazone, RPT, Rolniczy Przegląd Techniczny

Rozsiewacze Amazone kontra wiatr

Przy rozsiewaniu nawozu mineralnego falujący łan czasami podpowiada, że wiatr jest za silny. Niestety, często nie mamy świadomości, jak bardzo zakłóca to rozsiew granul. Aby uniknąć pogorszenia jakości nawożenia mineralnego z powodu zbyt...

Przestrzeń pomiędzy bocznym deflektorem, a włóką jest teraz większa. Do regulacji ustawień maszyny dedykowane jest uniwersalne narzędzie obsługowe zastępujące klucze. Służy ono na przykład do zmiany położenia blach bocznych lub znaczników śladów przejazdowych.

Do brony wirnikowej Amazone KE 6002-2-400 z systemem Rotamix dostępnych jest kilka typów wałów zagęszczających o różnych średnicach. Amazone zaleca ich dobór w zależności od dominującego rodzaju gleb, na jakich będą pracować. Do kruszenia i zagęszczania gleby ciężkiej z bryłami dedykowany jest wał metalowy zębaty. Natomiast do pasmowego zagęszczania gleb lekkich i średnich przeznaczony jest wał pierścieniowy.

W przypadku pracy na glebach bardzo lekkich Amazone proponuje wał o profilu pierścieni Matrix, który w tak trudnych warunkach jest w stanie obracać się i nie pchać przed sobą ziemi. Ofertę uzupełnia trapezowy wał pierścieniowy przeznaczony również do pasmowej konsolidacji gleby. Jego dobra nośność zapobiega zbyt głębokiemu wnikaniu pierścieni trapezowych w glebę lekką.

Jak podaje Amazone, w przypadku pracy agregatem uprawowo-siewnym, dzięki zagęszczaniu pasmowemu można uzyskać szybkie i wyrównane wschody. Pozwalają na to jednorodne i dobrze zagęszczone pasma gleby, które w porównaniu do wałów z profilami na całej powierzchni wpływają również na spokojny bieg redlic w czasie siewu.
 

  • Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
5/2024

Amazone Crop Care Tour

Poczciwy poznaniak sieje pszenicę jarą

Wynajem krótkoterminowy ciągników Claas

Trendy i rozwiązania techniczne rolnictwa cyfrowego

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT