Pielnik Niva Top pracujący na całej szerokości roboczej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | krzysztof.plocki@rpt.pl
04-07-2021,10:10 Aktualizacja: 04-07-2021,9:58
A A A
Pielniki do mechanicznego zwalczania chwastów wróciły do łask i coraz częściej są wykorzystywane w dużych gospodarstwach. Odwiedziliśmy jedno z nich, w którym takie narzędzie polskiej marki Niva Top sprzedane przez jej dilera firmę Agrarada pracowało na plantacji pomidorów gruntowych.
 
Pielnik Niva Top będzie jeszcze wykorzystywany na polach z fasolą, kukurydzą i burakami cukrowymi. Rolnik używa pielnika nie tylko w celu niszczenia chwastów, ale i jednoczesnego napowietrzania gleb zwięzłych. Ponadto odpowiednie ustawienie narzędzia pozwala  usypywać kopczyki w rzędach roślin. Ma to szczególnie korzystne znaczenie podczas zbioru kombajnowego na przykład fasoli.
 
Pielnik wielofunkcyjny Niva Top w wersji zawieszanej na tylny TUZ ciągnika to narzędzie z ramą o szerokości 6,2 metra, która po złożeniu za pomocą siłowników hydraulicznych pozwala uzyskać szerokość transportową trzech metrów.
 
 
Na plantacji pomidorów prędkość robocza pielnika zagregowanego z ciągnikiem o mocy 105 KM wynosiła 6-7 km/h. Pracę sekcji roboczych, z poziomu siedziska zamontowanego z tyłu nad narzędziem, kontrolował operator mający do dyspozycji dżojstik sterujący zaworem elktrohydraulicznym. Pozwala on na szybkie reagowanie na potrzebę korekty ustawienia sekcji roboczych. Zakres regulacji wynosi po 20 cm w stronę lewą i prawą. Dżojstik sterujący może być również przeniesiony do kabiny ciągnika, co w przypadku zawieszenia pielnika na przednim TUZ pozwala jednej osobie obsługiwać pracę narzędzia i traktora.
 
Zaletą pielnika Niva Top jest duży prześwit pomiędzy ramą, a podłożem. Wynosi on 80 cm, co pozwala bezpiecznie pracować w na przykład kukurydzy mającej nawet metr wysokości. Ponadto w wersjach składanych hydraulicznie istnieje możliwość niezależnego składania lewej i prawej części ramy, co umożliwia dopasowanie pielnika do pracy przy granicach pól lub ścieżek przejazdowych. 
 
Maksymalna liczba sekcji roboczych pielnika z ramą o szerokości 6,2 m wynosi 13. Można je dowolnie konfigurować i tym samym dostosować do rozstawu rzędów różnych roślin. Po poluzowaniu jednej śruby dwie osoby szybko mogą przesunąć każdą z sekcji w dowolne miejsce na każdej z trzech części ramy z belką suwnicową.
 
Niva Top produkuje różne rodzaje pielników, od małych o szerokości 1,3 m (jednorzędowe) do bardzo dużych o szerokości 9 m (osiemnastorzędowe). Na zamówienie mogą być doposażone między innymi w podsiewacze nawozów oraz kamery służące do automatycznego naprowadzania sekcji roboczych.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj