Pessl Instruments od 40 lat na rynku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adam Płachta | adam.plachta@rpt.pl
09-07-2024,12:15 Aktualizacja: 09-07-2024,12:17
A A A

Austriacki producent stacji pogodowych i oprogramowania wspomagającego podejmowanie decyzji w rolnictwie świętuje 40 lat działalności. Firma Pessl Instruments powstała w 1984 r.

Jej założycielem i wciąż urzędującym prezesem jest Gottfried Pessl. Pierwszy produkt, który został wprowadzony na rynek, to elektroniczne urządzenie pozwalające na prognozowanie wystąpienia parcha jabłoni, czyli choroby grzybowej atakującej drzewa owocowe. Stacje pogodowe na rynek komercyjny powstały w 1988 r. Niespełna dekadę później firma rozpoczęła rozwijanie technologii bezprzewodowej transmisji danych. Wcześniej stacje mogły współpracować z komputerem, ale potrzebne było połączenie przez kabel.

Duży krok milowy nastąpił w 2005 r. Wtedy właśnie została oficjalnie uruchomiona internetowa platforma FieldClimate.com. W kolejnych latach jej funkcjonowanie poszerzyło się o współpracę z czujnikami wilgotności gleby, dzięki czemu możliwe było wprowadzenie modułu wspomagania decyzji o konieczności nawadniania. Kolejnym krokiem był system do automatycznego sterowania systemami irygacyjnymi. W 2018 r. został wprowadzony system samoczynnego rozpoznawania owadów oparty na kamerach i algorytmach cyfrowej analizy obrazu. W międzyczasie były rozwijane aplikacje na smartfony z systemem operacyjnym Android i iOS. Wprowadzono również wiele nowych funkcji przydatnych użytkownikom. W bieżącym roku spółka Lindsay ogłosiła zawarcie umowy nabycia mniejszościowego udziału w Pessl Instruments.

  • Artykuł ukazał się w wydaniu 07-08/2024 miesięcznika "Rolniczy Przegląd Techniczny". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
7-8/2024

Claas Elios i Axos

MF 235 i MF 255, czyli licencja na barkach Ursusa

Krampe ProBody 760

Ładowarek elektrycznych przybywa -cz. II

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT