Zubilewicz ostrzega hodowców przed pogodą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Leroch | hoduj@apra.pl
14-02-2015,14:00 Aktualizacja: 14-02-2015,15:18
A A A

W swoim wystąpieniu Tomasz Zubilewicz, znany prezenter pogody w jednej ze stacji komercyjnych, mówił na konferencji firmy Biomin o zmianach klimatu, które będą miały niebawem wpływ nie tylko na nasz styl życia, ale też zmienią sposób produkcji rolnej.

Jedna z teorii mówi, że w wyniku ocieplenia klimatu stopnieją lody arktyczne, co wpłynie na to, że zmieni się zasolenie wody morskiej, a tym samym jej skład chemiczny i fizyczny. To oznacza, że ciepły prąd zatokowy nie będzie już docierał np. do Polski. Będzie za to kończyć się w Afryce, a potem powędruje na południe. Ta teoria, jak przedstawił Zubilewicz, pokazuje że ocieplenie klimatu spowoduje w naszym kraju ochłodzenie.

Jednak nie można powiedzieć, że tak się stanie na pewno. Zubilewicz przypomniał też, że badania nad klimatem prowadzone są w Polsce dopiero od 1780 roku. To zbyt krótko aby można było dokładnie prognozować.

Pozostaje wnikliwa obserwacja i już widać, że np. powodzie występują częściej i to w niewielkich odstępach czasowych. W Polsce notuje się również coraz więcej trąb powietrznych.

W tym wieku mamy już za sobą 9 susz, a w ubiegłym stuleciu zanotowaliśmy ich łącznie 24. Te wszystkie zmiany będą wpływać na sposób produkcji rolnej, a może nawet wyznaczą dla niej nowe kierunki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA