Zatrzymania rolników. Prokuratura nie ma sobie nic do zarzucenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2021,15:00 Aktualizacja: 16-12-2021,15:04
A A A

Prokuratorzy wykonujący czynności z podejrzanymi i policjanci zachowali się w pełni profesjonalnie. Wszystko odbyło się bez zbędnej zwłoki, z pełnym szacunkiem dla osób zatrzymanych - zapewnia Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim.

Nie milkną echa sprawy zatrzymań dokonanych 7 grudnia, których doświadczyło 19 rolników i 4 lekarzy weterynarii. To element dwóch śledztw, jakie piotrkowska prokuratura prowadzi w związku z podejrzeniem fałszowania świadectw zdrowia trzody chlewnej w woj. łódzkim.

świadectwa zdrowia zwierząt, hodowla trzoda chlewnej, lekarze weterynarii, powiat piotrkowski

Dlaczego rolnicy są w kręgu podejrzanych? W środę wielki protest

Samorząd rolniczy wystąpił do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości w sprawie gospodarzy z powiatu piotrkowskiego (woj. łódzkie) zatrzymanych w ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy wystawianiu przez lekarzy weterynarii...

Lekarze mieli poświadczać nieprawdę, wystawiając dokumenty, mimo że nie prowadzili badań zwierząt. Z kolei rolnicy usłyszeli zarzuty nakłaniania do wystawiania takich świadectw i posługiwania się nimi.

W środę w Piotrkowie miał miejsce protest przeciwko działaniom podjętym przez śledczych. Rolnicy podkreślają, że są niewinni, a kontakty między nimi a lekarzami to rzecz normalna w ramach współpracy. Według nich, działania przeciwko gospodarzom wpisują się w akcję niszczenia hodowli trzody chlewnej. Wyrażali też duże zastrzeżenia co do samych zatrzymań dokonywanych wcześnie rano, z użyciem kajdanek, z zabezpieczeniem telefonów i poszukiwaniami gotówki, jak wobec pospolitych przestępców.

Do zarzutów odniosła się w wydanym komunikacie Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Tryb. Podkreśla, że prokuratorzy realizowali obowiązki w ramach ustawowych zadań, zgodnie z procedurą karną, dysponując obszernym i jednoznacznym materiałem dowodowym, a ich działaniom przyświecała przede wszystkich idea ochrony zdrowia i życia obywateli, którzy stają się konsumentami produktów zwierzęcych nieprzebadanych zgodnie z obowiązującymi na terenie RP procedurami.

Janusz Terka, producenci świń, Piotrków Trybunalski, urzędowi lekarze weterynarii, proukratura, świadectwo zdrowia

Producenci świń protestują w Piotrkowie

Rolnicy dotarli na miejsce protestu. Policja ostatecznie zgodziła się wpuścić wszystkich tych, którzy chcą uczestniczyć w tej akcji. Obecnie trwają przemówienia. Rolnicy apelują do osób prowadzących śledztwo w sprawie...

"Działania prokuratury są jak najbardziej zasadne również w świetle wyjaśnień niektórych podejrzanych, którzy wskazali na fakt przekazywania niezbadanej trzody chlewnej do uboju. Podkreślić trzeba, iż postępowanie dotyczy producentów rolnych z terenów objętych występowaniem choroby zakaźnej ASF" - czytamy w komunikacie.

Zapewniono w nim, że zarówno prokuratorzy wykonujący czynności z podejrzanymi, jak i funkcjonariusze policji, zachowali się w pełni profesjonalnie. A wszystkie czynności odbyły się bez zbędnej zwłoki, z pełnym szacunkiem dla osób zatrzymanych.

"Wszyscy podejrzani otrzymali stosowne pouczenia o prawach i obowiązkach, w tym o prawie do złożenia zażalenia na zatrzymanie i przeszukanie. Z treści protokołów zatrzymania i przeszukania nie wynika, aby osoby z którymi wykonywano czynności, miały jakiekolwiek zastrzeżenia do ich przebiegu" - wskazuje prokuratura.

W jej ocenie, zatrzymanie telefonów i innych przedmiotów, jest niezbędne do zrealizowania celów postępowania - zostaną niezwłocznie zwrócone podejrzanym po ich wykorzystaniu. "Z uwagi na fakt, że śledztwo pozostaje w toku, zważywszy na jego dobro, w chwili obecnej brak jest możliwości udzielenia bliższych informacji" - podsumowuje prokuratura.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA