Zaostrzone kary dla myśliwych?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-12-2019,14:30 Aktualizacja: 10-12-2019,14:24
A A A

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad zaostrzeniem kar dla myśliwych, którzy nie wywiązują się z obowiązku odstrzału dzików. Możliwe są także rozwiązania kół łowieckich.

Ministerstwo pracuje jednocześnie nad wprowadzeniem ułatwień w polowaniach. Jednym z nich, jak informuje TVP 1, ma być używanie tłumików, żeby nie płoszyć zwierzyny.

Nowe przepisy i ułatwienia mają być kolejnym krokiem w zwalczaniu wirusa ASF w Polsce po tym, jak przedostał się on do trzech nowych województw.

W zachodniej Polsce wirus afrykańskiego pomoru świń jest obecny wyłącznie w populacji dzików w lasach. Dlatego na granicy woj. lubuskiego i wielkopolskiego szybko zostało postawione ogrodzenie.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń, padłe dziki, odstrzelone dziki, odstrzał dzików, myśliwi, Niemcy

Niemcy boją się pomoru. Rozpoczęli kampanię informacyjną

Niemcy boją się afrykańskiego pomoru świń dlatego, jak informuje TVP 1, prowadzą kampanię informacyjną. Wydają ulotki, plakaty i informują o zagrożeniu. Wirus ASF jest coraz bliżej niemieckiej granicy. Dlatego tamtejsze ministerstwo rolnictwa...

Płot ma ograniczać migrację dzików oraz dalsze przenoszenie choroby. Dodatkowe ogrodzenia, jak podaje TVP 1, powstają wokół lasów w okolicy Kłębowa w powiecie wolsztyńskim.

- Budujemy kolejny około 20 kilometrowy odcinek. Około połowy tego odcinka jest już wykonane siatką. Po zakończeniu będziemy je wzmacniali żerdziami - mówił dla TVP 1 Jacek Szymków z Nadleśnictwa Wolsztyn.

W tych terenach cały czas trwają poszukiwania padłych dzików. Wszystkie te zwierzęta są na bieżąco badane pod kątem obecności w ich krwi wirusa ASF.

- Sytuacja robi się niebezpieczna. Co prawda mamy 10 padniętych dzików, ale żadnego potwierdzenia czy te dziki są też zakażone ASF-em - mówił dla TVP 1 Jacek Skrobisz, starosta wolsztyński.

Konsorcjum producentów świń Intagra, tucz nakładczy, strefa biała, strefa czerwona, wirus ASF, ASF w Polsce

Integracja jest niezbędna przeciw ASF

Przeciwdziałanie chorobie ASF wymaga nie tylko bioasekuracji i przestrzegania przepisów, ale również współdziałania producentów trzody chlewnej oraz służb weterynaryjnych.  Samo egzekwowanie przepisów nie...

Rolnicy z Wielkopolski, szczególnie z terenów na których wirus występuje u dzików, są zaniepokojeni o swoją przyszłość.

- Nie będzie sentymentów gdy zajrzy pomór do mojej chlewni. Wtenczas przyjadą, wytną wszystko i tego się najbardziej boję - mówił dla TVP 1 Ryszard Buda, hodowca trzody chlewnej.

Minister rolnictwa zapowiada, że trwają prace nad specustawą w sprawie polowań na dziki. Jej celem jest zmuszenie myśliwych do jego wykonywania. Zaostrzone mają zostać kary za niewywiązywanie się z obowiązkowych polowań. Myśliwi mają mieć również większe możliwości.

- Wprowadzenie celowników noktowizyjnych żeby strzelać w nocy, wprowadzenie tłumików żeby nie rozpędzać tych zwierzaków do których się strzela. Każdy kto nie wykona odstrzału nie powinien dostać żadnego obwodu, ale również likwidacja kół łowieckich - mówił w TVP 1 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Najbliższe miesiące są najlepszymi do przeprowadzania polowań na dziki z uwagi na brak zieleni w lasach oraz puste pola.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA