Zakupy wieprzowiny do rezerwy strategicznej? Przetarg unieważniony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2022,9:20 Aktualizacja: 01-03-2022,9:24
A A A

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na wniosek samorządu rolniczego w sprawie uruchomienia zakupów mięsa wieprzowego lub wybranych wyrobów wieprzowych na rezerwy strategiczne przez Agencję Rezerw Strategicznych.

Resort przypomina, że unijne rozporządzenie wyklucza skup interwencyjny, rozumiany jako mechanizm publicznej interwencji rynkowej, na rynku wieprzowiny.

walka z asf w Polsce, pogłowie trzody chlewnej, hodowla świń, Inspekcja Weterynaryjna

Gospodarstwa z odmową odszkodowania za ASF. Więcej nowych etatów w IW

Na koniec 2021 r. pogłowie trzody chlewnej w Polsce wyniosło 10 006 724 sztuki. Rolnicy utrzymywali 70010 stad świń - przekazało ministerstwo rolnictwa. Liczba stad w województwach wyglądała tak: w dolnośląskim - 1015; kujawsko-pomorskim -...

"Interwencja publiczna, w przypadku której właściwe organy państw członkowskich skupują i przechowują produkty, aż do momentu ich zbywania dostępna jest wyłącznie dla kwalifikujących się produktów zgodnie z warunkami ustanowionymi w tym rozporządzeniu oraz w rozporządzeniach Komisji Europejskiej. Lista produktów kwalifikujących się do interwencji publicznej obejmuje pszenicę zwyczajną, pszenicę durum, jęczmień, kukurydzę, ryż niełuskany, świeżą lub schłodzoną wołowinę i cielęcinę, masło oraz odtłuszczone mleko w proszku" - wyliczają urzędnicy.

Przepisy ww. rozporządzenia przewidują wyłącznie możliwość uruchomienia przez Komisję Europejską mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Wymaga to przedłożenia przez KE stosownego projektu rozporządzenia wykonawczego, podlegającego procedurze głosowania przedstawicieli państw członkowskich UE.

Decyzja Komisji o przyznaniu dopłat do prywatnego przechowywania produktów uwzględnia średnie ceny rynkowe notowane w Unii, progi referencyjne i koszty produkcji danych produktów lub potrzebę zareagowania we właściwym czasie na szczególnie trudną sytuację na rynku lub na zmiany sytuacji gospodarczej, które mają znaczący negatywny wpływ na marże w sektorze.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny w skupie tuczników nadal spadają

Krajowi producenci w drugim tygodniu lutego uzyskiwali za tuczniki średnio o 2% mniej niż przed tygodniem. W tym samym czasie odnotowano spadek cen półtusz wieprzowych o 5%.    Żywiec wieprzowy w dniach 7-13 lutego według danych...

"Komisja Europejska w ocenie obecnego kryzysu na rynku wieprzowiny stoi na stanowisku, że mechanizm prywatnego przechowywania odsunąłby jedynie problemy rynku w czasie. Dopłaty do prywatnego przechowywania były skuteczne, gdy były stosowane sporadycznie w przeszłości, ponieważ przechowywane mięso mogło ostatecznie zostać wyeksportowane, co w chwili obecnej byłoby utrudnione w związku z ograniczeniem eksportu wieprzowiny unijnej do Chin. Komisja Europejska podkreśla również, że mechanizm ten nie cieszy się w obecnej sytuacji szerokim poparciem samego sektora" - przekonuje resort.

Zaznacza jednocześnie, że na wniosek ministra rolnictwa premier 29 września 2021 r. wydał decyzję w sprawie utworzenia rezerw strategicznych produktów rolno-spożywczych.

Asortyment określony ww. decyzji miał pochodzić ze świń utrzymywanych w gospodarstwach rolnych położonych na obszarze Polski objętych ograniczeniami III, określonych w załączniku rozporządzenia ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

W styczniu rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała, że na podstawie ww. decyzji przeprowadziła postępowanie przetargowe na wybór przedsiębiorców, którzy dokonają sprzedaży mięsa wieprzowego w elementach wyprodukowanego ze świń i świadczyć będą usługę jego przechowywania wraz z wymianą. Wpłynęły oferty od pięciu przedsiębiorców.

"Ich zainteresowanie przedmiotem postępowania było relatywnie małe. Zaproponowane ceny sprzedaży mięsa w elementach w złożonych ofertach i po przeprowadzonych dwukrotnie negocjacjach były rażąco wysokie, jak również uzyskane stawki za usługę przechowywania w przedmiocie postępowania nie odzwierciedlały stawek rynkowych. Mając na uwadze powyższe, a także fakt, że wartość zadania znacząco przekroczyłaby środki finansowe przeznaczone na ten cel, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, unieważniła postępowanie przetargowe" - przekazało ministerstwo.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA