Z powodu ASF wybito już ponad milion świń. Wirus szybko rozprzestrzenia się

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2019,13:45 Aktualizacja: 13-05-2019,13:51
A A A

W Wietnamie wybito 1,2 mln sztuk trzody chlewnej z powodu ASF, który od lutego gwałtownie rozprzestrzenia się w tym kraju w Azji Południowo-Wschodniej.

Wieprzowina odpowiada za trzy czwarte całkowitej konsumpcji mięsa w liczącym 95 mln mieszkańców Wietnamie. Większość z 30 mln świń hodowanych na tamtejszych fermach trafia na rynek wewnętrzny.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Liczba przypadków ASF w Polsce przekroczyła tysiąc

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (10 maja) o wystąpieniu 84 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przypadki ASF u dzików nr 2019/938 - 2019/1021 zostały potwierdzone na podstawie wyników...

Pierwsze ognisko ASF wykryto w Wietnamie w lutym. Od tego czasu choroba rozprzestrzeniła się na 29 prowincji, w tym Dong Nai, z której pochodzi ok. 40 proc. wieprzowiny spożywanej w mieście Ho Chi Minh, centrum gospodarczym południowej części kraju.

"Ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa jest bardzo wysokie, a rozwój sytuacji jest skomplikowany" - oceniły władze w Hanoi.

W komunikacie dodano, że w wielu prowincjach nie wykryto w porę ognisk choroby i nie przeprowadzono poprawnie prewencyjnego uboju z powodu braku środków finansowych i przestrzeni potrzebnej do utylizacji zwierząt.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaleciła w marcu władzom Wietnamu, aby ogłosiły stan kryzysowy ze względu na ASF. Od sierpnia 2018 roku choroba rozprzestrzeniała się szybko również w sąsiadujących z Wietnamem Chinach.

Według danych biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Ho Chi Minhie Polska była w 2017 roku największym dostawcą wieprzowiny na rynek wietnamski. Trafiło tam wówczas 7 tys. ton tego mięsa z Polski, co stanowiło ponad 35 proc. całego importu.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA