Wirus Seneca potwierdzony u świń w Wielkiej Brytanii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-01-2023,10:00 Aktualizacja: 01-02-2023,10:04
A A A
Służby weterynaryjne Wielkiej Brytanii po raz pierwszy potwierdziły obecność wirusa Seneca Valley Virus (SVV) w stadach trzody chlewnej. Do tej pory nie wykryto żadnego przypadku tej choroby w Europie.
 
Brytyjski główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu pięciu przypadków SVV w stadach trzody chlewnej w gospodarstwach w Anglii. Choroba ta zaatakowała fermy w okresie od czerwca do września 2022 r. 
 
Zakażone świnie wykazywały objawy choroby pęcherzykowej, przypominające pryszczycę. W okolicy ich pysków i racic zaobserwowano pęcherzyki wypełnione płynem.
 
wsparcie hodowców trzody chlewnej, wojna w Ukrainie, PROW, urodzone prosięta, jednorazowa pomoc,

Pomoc dla hodowców świń. Nabór wniosków trwa do końca stycznia

Hodowcy trzody chlewnej mogą ubiegać się o wsparcie w ramach programu rządowego. Dofinansowanie jest przyznawane jednorazowo, a jego wysokość zależy od liczby zwierząt urodzonych w stadzie.    Branża trzody chlewnej od dłuższego czasu...
Wirus SVV po raz pierwszy został wykryty w 2002 r. w USA w laboratoryjnej hodowli komórek. Do tej pory choroba była potwierdzana w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Chinach oraz Brazylii. 
 
Infekcja wywoływana przez wirus Seneca, jak podaje portal 3trzy3.pl, w Wielkiej Brytanii nie podlega zgłoszeniu i raportowaniu. Jednak Departament Środowiska Żywności i Spraw Wiejskich Zjednoczonego Królestwa wzywa producentów świń i lekarzy weterynarii do zgłaszania wszelkich objawów przypominających pryszczycę. 
 
Seneca jest wywoływana przez bezotoczkowego wirusa o jednoniciowym spolaryzowanym dodatnio RNA. Choroba przenosi się najprawdopodobniej przez bezpośredni kontakt z zakażonymi osobnikami, a także ze skażonymi przedmiotami lub paszą. 
 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA