Wirus ASF w natarciu. Cztery ogniska choroby w tym jedno na Podlasiu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-06-2018,7:00 Aktualizacja: 22-06-2018,6:39
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych czterech ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Trzy z nich wystąpiły w woj. lubelskim, a jedno w woj. podlaskim.

Wirus ASF został potwierdzony na podstawie wyników badań otrzymanych 18 i 19 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwa, w których stwierdzono afrykański pomór świń, utrzymywały łącznie 1226 zwierząt. Dwa z nich położone w woj. lubelskim były to tzw. gospodarstwa przyzagrodowe. W pierwszym znajdowały się cztery sztuki, w drugim jedna świnia.

bioasekuracja, trzoda chlewna, asf, dziki

Hodowcy powinni być kontrolowani z przestrzegania zasad bioasekuracji

Hodowcy trzody chlewnej w całym kraju powinni być kontrolowani w zakresie spełniania zasad bioasekuracji. Wszelkie niedociągnięcia muszą być naprawione w możliwie najszybszym terminie. Główny lekarz weterynarii od początku tego roku do 21...

Ognisko ASF nr 125 i zarazem 21 w 2018 roku stwierdzono w gospodarstwie położonym w obszarze objętym ograniczeniami w gminie Dąbrowa Białostocka w powiecie sokólskim w województwie podlaskim. Utrzymywano w nim 81 świń.

Ognisko ASF nr 126 (22 w 2018 roku) stwierdzono w gospodarstwie położonym w obszarze zagrożenia w gminie Urszulin w powiecie włodawskim w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim cztery świnie.

Ognisko ASF nr 127 (23 w 2018 roku) stwierdzono w gospodarstwie położonym w obszarze objętym ograniczeniami w gminie Sławatycze w powiecie bialskim w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim jedną świnię.

Ognisko ASF nr 128 (24 w 2018 roku) stwierdzono w gospodarstwie położonym w obszarze zagrożenia w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim w województwie lubelskim. Utrzymywano w nim 1140 świń.

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Od początku wystąpienia ASF w Polsce potwierdzono 128 ogniska u świń oraz 2264 przypadki u dzików.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA