Wirus ASF pokonał już tysiące kilometrów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak (PAP), (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2018,9:00 Aktualizacja: 22-12-2018,10:07
A A A

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało o wykryciu pierwszego ogniska ASF w prowincji Guangdong na południu kraju, ok. 3 tys. kilometrów od Shenyangu, gdzie w sierpniu odnotowano pierwszy przypadek choroby.

Z powodu wirusa padło 11 zwierząt w ubojni trzody chlewnej w mieście Zhuhai. Zamieszkany przez ok. 110 mln osób Guangdong jest najludniejszą prowincją tego wielkiego kraju i jednym z regionów o największej konsumpcji wieprzowiny, przy czym duża część mięsa jest tam sprowadzana z innych prowincji.

ASF, dzik, przypadki, wirus

ASF. Ponad 100 kolejnych przypadków choroby u dzików

Afrykański pomór świń (ASF) wciąż rozprzestrzenia się w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz mazowieckim. Główny lekarz weterynarii poinformował wczoraj (14 grudnia) o wystąpieniu kolejnych przypadków tej choroby...

Według komentatorów wykryte w Guangdongu ognisko ASF przyczyni się do dalszego wzrostu cen żywca wieprzowego, które są tam już o 10 proc. wyższe niż na początku sierpnia.

Od tamtej pory władze potwierdziły ok. 90 ognisk ASF w co najmniej 22 chińskich prowincjach, regionach autonomicznych i miastach wydzielonych. W związku z chorobą wybito prewencyjnie co najmniej 600 tys. zwierząt.

By powstrzymać rozwój ASF, władze zakazały transportu żywca i produktów wieprzowych pomiędzy dotkniętymi chorobą regionami a resztą kraju, a także przez te regiony.

Restrykcje doprowadziły do niedoborów wieprzowiny na niektórych obszarach i nadmiernej podaży na innych.

Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego; co roku do uboju przeznacza się tam ok. 700 mln sztuk trzody.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA