W strefie ochronnej ceny żywca powinny być takie same, jak w kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2017,14:40 Aktualizacja: 12-10-2017,15:12
A A A

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej miejsca, gdzie występuje ASF, były niższe niż na terenie kraju - podkreślił Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

Przedstawiciel resortu odpowiadał w czwartek posłom PiS na pytania dotyczące m.in. spadku cen żywca wieprzowego. Wskazał, że obecnie mamy do czynienia z sezonowymi obniżkami, które są też notowane w innych państwach europejskich. Ma to związek ze wzrostem pogłowia świń, który w Polsce wynosi 4,5 proc., a w innych krajach 1 proc.

ASF, odstrzał sanitarny dzików, bioasekuracja ferm

ASF - sam odstrzał dzików nie wystarczy

Odstrzał sanitarny dzików oraz eliminowanie produkcji świń w gospodarstwach nie przestrzegających zasad bioasekuracji w promieniu 3 km od ogniska jest w stanie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń.  ...

Polityk dodał, że we wrześniu cena kilograma żywca wieprzowego spadła u nas o 6 proc. i pod koniec miesiąca kształtowała się na średnim poziomie 5,1 zł. Podobne ceny były w innych państwach europejskich. Mniej płacono natomiast we Francji, Holandii, Belgii, w Danii i Estonii.

Wiceminister powiedział, że przypadki zaniżania stawek żywca wieprzowego wobec średnich krajowych cen w strefie ochronnej powinno się zgłaszać do ministerstwa. - Na obszarze ochronnym, wokół obszarów, na których występuje ASF nie ma żadnych powodów, by ceny stosowane przez podmioty kupujące były niższe - powiedział Bogucki.

We wtorek Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że kolejne, 103. już ognisko afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej wykryto w gospodarstwie w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim (Lubelskie).  

Wirusa wykryto w Polsce w lutym 2014 r., a dotychczasowe ogniska choroby stwierdzono w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też blisko 500 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA