W kiełbaskach wieprzowych w Niemczech wykryto bakterię groźną dla ludzi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-10-2019,10:55 Aktualizacja: 07-10-2019,11:19
A A A

Kiełbaski wieprzowe wyprodukowane w Niemczech zawierały bakterię Listeria monocytogenes. Tamtejsze władze zgłosiły powiadomienie w Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach RASFF.

W kiełbasie wieprzowej wyprodukowanej w Niemczech stwierdzona została bakteria Listeria monocytogenes.

Bakteria ta była przyczyną ogniska zatruć pokarmowych u ludzi.

Władze niemieckie 2 października zgłosiły powiadomienie w tej sprawie w systemie RASFF. Główny inspektorat weterynarii informuje, że dochodzenie tej sprawie jest w toku.

tuczniki, cena, trzoda chlewna, eksport,

Ceny tuczników w UE utrzymują się na wysokim poziomie

Notowania żywca wieprzowego w większości państw unijnych pozostają bez zmian i utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Jest to efekt spadku produkcji tuczników w UE oraz zwiększenia eksportu do Chin.   Ceny w krajach unijnych w...

Kiełbasy wieprzowe wyprodukowane w Niemczech, w których wykryto bakterię Listeria monocytogenes, zgodnie z informacjami GIW, do wczoraj tj. do 6 października, nie trafiły na polski rynek.

Listeria monocytogenes to beztlenowa, żyjąca wewnątrz komórek bakteria, która wywołuje listeriozę. Należy do bardzo zjadliwych patogenów. Według niektórych źródeł od 20 do 30 proc. infekcji wywołanych tą bakterią kończy się śmiercią.

System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (Rapid Alert System of Food and Feed - RASFF) służy do szybkiej wymiany informacji o zagrożeniach wykrytych w żywności, paszach oraz w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

System ten jest administrowany jest przez Komisję Europejską. Został on wprowadzony decyzją Rady nr 133/84/EWG z 2 marca 1984 r. o wspólnotowym systemie szybkiej wymiany informacji o zagrożeniach wynikających z używania produktów konsumenckich.

przypadki asf, asf u dzików, wirus asf, afrykański pomór świń

ASF u dzików. Tylko 25 nowych przypadków choroby

Główny lekarz weterynarii poinformował 4 października o wystąpieniu 25 przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przypadki ASF u dzików nr 2019/1722-2019/1746 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

Obecnie system funkcjonuje na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustalającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, ustanawiającego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego.

Członkami sieci RASFF są punkty kontaktowe RASFF, które reprezentują Komisję Europejską, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), kraje członkowskie UE, kraje członkowskie EFTA (Islandia, Lichtestein, Norwegia, Szwajcaria).

Gdy wykryte zostaje zagrożenie związane z żywnością, paszą lub wyrobem czy materiałem do kontaktu z żywnością krajowy punkt kontaktowy danego członka sieci ma za zadanie przygotować tzw. powiadomienie na specjalnie dla tego celu stworzonym formularzu powiadomienia i przekazać je bezzwłocznie do punktu kontaktowego Komisji Europejskiej.

Powiadomienia zgłaszane do RASFF dzielą się na alarmowe, informacyjne oraz powiadomienia o odrzuceniu na granicy.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA