Tuczniki w Niemczech kosztują tyle samo co w lutym 2017 roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-09-2017,10:00 Aktualizacja: 29-09-2017,7:12
A A A

Tuczniki w ubiegłym tygodniu były tańsze niemal w każdym kraju Unii Europejskiej. Mimo ostatnich obniżek ich ceny skupu i tak są na dobrym poziomie gwarantującym hodowcom i producentom trzody chlewnej opłacalność.

Tuczniki tanieją, ponieważ jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, podaż żywca jest duża ale trwa stagnacja w handlu zarówno na rynkach lokalnych jak i w eksporcie tego mięsa.

wieprzowina, ekologiczna wieprzowina, trzoda chlewna, dobrostan zwierząt

Wieprzowina ekologiczna przyjęła się w Danii

Wieprzowina ekologiczna jest pożądana na duńskim rynku. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wieprzowe produkty ekologiczne spotkały się tam z zainteresowaniem konsumentów. Produkty wieprzowe...

Tuczniki w Niemczech są coraz cięższe. Rośnie tam również liczba świń oferowanych do sprzedaży. 27 września ich cena została ustalona na poziomie 1,53 euro za kilogram w wadze poubojowej ciepłej tj. około 6,59 zł/kg.

Tuczniki są więc tam tańsze o 5 centów w porównaniu z poprzednim tygodniem. Z kolei w ciągu ostatnich trzech tygodni ich cena zmalała w sumie o 17 eurocentów i wróciła do poziomu notowanego w lutym tego roku.

Spadki cen mogą się zatrzymać dopiero w sytuacji, kiedy europejska wieprzowina odzyska utraconą w ostatnich tygodniach konkurencyjność na globalnych rynkach. Niestety, jak wskazują analitycy KZP-PTCH, na razie jednak nic na to nie wskazuje.

Spadek wartości tuczników w Niemczech z pewnością będzie miał wpływ także na polskie ceny. Zdaniem analityków KZP-PTCH w najbliższym tygodniu należy spodziewać ich spadku o kolejne 15-20 groszy. W ubiegłym tygodniu, według notowań MRiRW, wynosiły one 6,74 zł/kg wbc.

walka z asf, setny przypadek asf w polsce, Główny Lekarz Weterynarii, podlasie, gmina Lipsk

Setne ognisko ASF u trzody chlewnej w Polsce

Do stu wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w Polsce - poinformował w czwartkowym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Ostatnie ognisko wykryto w gospodarstwie w gminie Lipsk na Podlasiu. Jak podano w...

Cena tuczników w Hiszpanii 21 września wyniosłą 1,293 euro za kilogram żywca tj. około 5,57 złotych za kilogram. Oznacza to spadek o 4,7 centów tj. 3,51 proc. w stosunku do ostatnich notowań.

Hodowcy i producenci świń w Danii w bieżącym tygodniu według Danish Crown otrzymywali za tuczniki 10,30 DKK/kg wbc tj. ok. 5,97 zł/kg. W Holandii zakład mięsny Vion Food Group płacił w tym czasie 1,56 euro/kg wbc tj. ok. 6,72 zł/kg. Z kolei wg departamentu rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA (United States Department of Agriculture) tamtejsi hodowcy dostawali średnio 1,05 dolara/kg wbc, tj. ok. 3,84 zł/kg.

Ceny prosiąt również nieco spadły. W Niemczech zmalały one o 2 euro i wg VEZG wynosiły 55,70 euro za 28 kg tj. ok. 240 zł. W Danii spadły o 10 koron do poziomu 456 DKK za 30 kilogramowe prosię tj. ok. 270 zł. Z kolei w Holandii 25 kg prosięta były tańsze o 2,5 euro. Hodowcy musieli za nie zapłacić 40,50 euro tj. ok. 175 zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA