Tuczniki poszukiwane na rynku. Żywiec jest w cenie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-04-2017,15:45 Aktualizacja: 07-04-2017,23:06
A A A

Tuczniki drożały w ostatnich tygodniach w całej Europie. Wpłynęło na to kilka czynników. Po pierwsze, jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, wpłynęła na to mniejsza produkcja żywca wieprzowego.

Ceny świń rosną również z powodu dobrze funkcjonującego eksportu. Skandal z mięsem w Brazylii (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj) dobrze wpłynął na unijny eksport do Chin i innych krajów azjatyckich.

asf, wsparcie, wieprzowina, trzoda chlewna

Hodowcy świń otrzymają nadzwyczajne wsparcie

Dopłaty do loch wyniosą 1,44 zł do kilograma a do tuczników od 0,97 do 1,94 zł/kg. Ministerstwo rolnictwa oczekuje na publikacje rozporządzenia Komisji Europejskiej przyznającego Polsce nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny....

Produkcja trzody chlewnej w Stanach Zjednoczonych rośnie (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj), a cena tuczników na tamtejszym rynku maleje. Planowany jest także wzrost mocy ubojowych. To wszystko może wkrótce wpłynąć na zaostrzenie konkurencji na rynku wieprzowiny w Azji. Tym samym eksport unijnego mięsa może nieco zmaleć.

Wzrost cen został także wywołany niskim poziomem zapasów mrożonej wieprzowiny w magazynach oraz rozpoczynającym się sezonem grillowym, który charakteryzuje się wysokim popytem na wieprzowinę.

Producenci wieprzowiny w Unii Europejskiej prowadzą ze sobą wyścig cenowy. Wpływa na to podaż żywca wieprzowego, która jest mniejsza niż potrzeby przetwórstwa. W zeszłym tygodniu tj. od 27 marca do 2 kwietnia notowania wzrosły od 4 do 7 centów.

Żywiec wieprzowy w Niemczech osiągnął bardzo wysoką cenę tj. 1,73 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej (wbc). Będzie ona obowiązywała w nadchodzącym tygodniu. To zdaniem KZP-PTCH przełoży się na cenę żywca krajowego przed Wielkanocą.

Tuczniki w Polsce przed świętami stają się towarem poszukiwanym. Niektóre zakłady, jak informują analitycy związku, aby pokryć swoje zapotrzebowanie podniosły cenę nawet o 50 groszy. Wszystko przez fakt, że Wielkanoc to typowo mięsne święta, stąd sprzedaż wieprzowiny mocno się ożywiła. W notowaniach członków KZP-PTCH w 14 tygodniu cena tuczników wzrosła o 27 groszy osiągając poziom 5,57 zł/kg wagi żywej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA

 

KONGRES EKMA 2021