Skandal z brazylijskim mięsem. Jak wpłynie na światowy rynek?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-03-2017,13:20 Aktualizacja: 29-03-2017,13:20
A A A

Wołowina, wieprzowina i drób wyprodukowane w Brazylii były eksportowane po tym, jak minął okres ich przydatności do spożycia. Ten międzynarodowy skandal wybuchł gdy okazało się, że brazylijscy inspektorzy byli korumpowani i zatwierdzali mięso do sprzedaży krajowej oraz jego wysyłki na eksport - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Afera mięsna, która wybuchła w Brazylii będzie miała ogromny wpływ na światowy rynek mięsa wołowego, drobiowego oraz wieprzowego. Już teraz Brazylijczycy odczuli to na rynku chińskim. Kraj ten był do tej pory znaczącym odbiorcą tamtejszych kurczaków, wołowiny i wieprzowiny. Import tego mięsa przez Chiny został już wstrzymany.

mleko, przetwórcy mleka, odtłuszczone mleko w proszku, ceny mleka

Mleko i jego produkty tanieją. Przetwórcy chcą interwencji KE

Mleko i produkty mleczne są coraz tańsze co może sygnalizować zbliżający się kryzys. Dlatego Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, Związek Polskich Przetwórców Mleka oraz Polska Izba Mleka...

Brazylijskie stowarzyszenia producentów, jak informuje KZP-PTCH ostrzega, że ten skandal może znacząco zaburzyć krajowy poziom zatrudnienia w sektorze mięsnym. Ponadto prawdopodobnie źle wpłynie na gospodarkę tego kraju. Wywóz mięsa do tej pory stanowił bowiem 15 proc całego eksportu. Jego wartość, według firmy genetycznej Genesus, szacuje się na 13 miliardów dolarów.

Producenci i przetwórcy mięsa w Brazylii mogą wkrótce spodziewać się trudnych czasów. Jak informuje Jim Long, prezydent i dyrektor generalny firmy genetycznej Genesus, jeśli tamtejsze władze nie znajdą rynków zbytu na mięso może tam nastąpić masowa redukcja pogłowia bydła, kurcząt i świń.

Brazylia jest największym na świecie eksporterem drobiu i wołowiny oraz znaczącym eksporterem wieprzowiny. Dlatego ograniczenie przez ten kraj eksportu mięsa na dłuższy czas może spowodować wzrost cen tych produktów na światowym rynku.

 

Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii  | Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA