To może być trudny rok dla producentów trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2018,14:50 Aktualizacja: 19-01-2018,15:10
A A A

W 2017 r. na rynku mięsa w Polsce największe średnioroczne wzrosty cen odnotowano w przypadku trzody chlewnej. Jak wynika z danych resortu rolnictwa przeciętna stawka wyniosła 5,2 zł/kg i była o 8,9 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Eksperci podkreślają, że w pierwszej połowie roku ceny szły w górę i w ostatnim tygodniu czerwca średnio za kilogram trzody płacono 5,74 zł (+10 proc. r/r). W kolejnych miesiącach stawki zaczęły jednak spadać i w drugiej połowie września były już niższe niż w analogicznym czasie niż w 2016 r. - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

walka z asf, pomoc dla producentów świń, bioasekuracja, odstrzał dzików

Bruksela zatwierdziła program pomocy dla gospodarstw w związku z ASF

Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia ASF....

Tendencja spadkowa utrzymała się do końca minionego roku i producenci zamknęli go uzyskując średnio 4,44 zł/kg żywca, czyli aż o 14 proc. mniej r/r.

Sytuacja na rynku wieprzowiny w Polsce mocno uzależniona jest od tego, co dzieje się w UE i na świecie. A z danych Komisji Europejskiej wynika, że przeciętnie w ostatnim tygodniu 2017 r. we Wspólnocie żywiec wieprzowy skupowano po 141 EUR/100 kg, czyli o ponad 5 proc. taniej niż przed rokiem. Spadek był spowodowany przede wszystkim znacznie mniejszymi zakupami Chin.   

Aktualnie brak jest czynników fundamentalnych, które świadczyłyby o wzroście cen skupu żywca wieprzowego w 2018 roku. Jednocześnie znawcy rynku oczekują poprawy bilansu handlowego mięsem wieprzowym, m.in. ze względu na możliwy wzrost eksportu.

Jak wynika z danych MRiRW od stycznia do końca października ub.r. Polska wyeksportowała 398,5 tys. t mięsa wieprzowego, czyli o 10 proc. więcej w ujęciu rocznym.

Bieżący rok dla producentów trzody chlewnej może być trudniejszy niż poprzedni, ze względu na wzrost konkurencji na rynku światowym, co będzie powodować presję na spadek cen. Coraz większym problemem jest ponadto ASF, który rozprzestrzenia się w kraju.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA