Świnie w strefach zagrożenia ASF są wybijane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-10-2016,10:40 Aktualizacja: 15-10-2016,10:42
A A A

Inspekcja weterynaryjna rozpoczyna akcję wybijania świń w strefie, w której wirus ASF może się najbardziej rozprzestrzeniać - informuje TVP 1. Decydują o tym powiatowi lekarze weterynarii, którzy sprawdzają czy rolnicy stosują się do zasad bioasekuracji.

W przypadku niestosowania się do zasad tuczniki są wybijane, a rolnicy otrzymują za nie odszkodowania. Inspekcja nakłada na nich także kilkuletni zakaz utrzymywania tych zwierząt w gospodarstwie.

We wsi Droblin na Lubelszczyźnie w ciągu kilku dni wybito wszystkie tuczniki, w sumie ponad 260 świń - informuje TVP 1. Wszystko wskutek decyzji powiatowego lekarza weterynarii który uznał, że ryzyko pojawienia się kolejnych ognisk ASF jest tam bardzo wysokie.

- Gdyby ci rolnicy spełniali jakieś zasady bioasekuracji to byśmy im pozwolili je trzymać. W przypadku kiedy nie spełniają te świnie są wybijane - mówił dla TVP 1 główny lekarz weterynarii Włodzimierz Skorupski.

ASF do tej pory w Polsce występuje głównie na Podlasiu. W sumie mamy 114 przypadkach u dzików oraz 23 ogniskach u świń. Mimo że walczymy z tą chorobą od dwóch lat polskie służby weterynaryjne wciąż prowadzą rozmowy o rozpoczęciu eksportu naszej wieprzowiny do Chin.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA