Świnie giną, gospodarstwa znikają. Tragiczny obraz polskiej hodowli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2018,9:30 Aktualizacja: 06-12-2018,9:37
A A A

Dziesiątki tysięcy zabitych i zutylizowanych świń, likwidacja jednej czwartej stad i brak skutecznej pomocy rolnikom rezygnującym z hodowli - taki obraz wynika z danych przedstawionych przez opozycję podczas sejmowej komisji rolnictwa.

- Afrykański pomór świń zbiera katastrofalne żniwo. Tylko z odpowiedzi na interpelacje, które różnie do nas docierają, mam dane, że w 2015 r. zabito 57 świń w 16 gospodarstwach, ale w 2017 r. już 8570 sztuk - wyliczała poseł Dorota Niedziela (PO).

asf w polsce, walka z asf w polsce, hodowla trzody chlewnej, program bioasekuracji, powiat opatowski

ASF puka do kolejnego województwa. Samorządy już działają

Afrykański pomór świń stoi u bram powiatu opatowskiego w woj. świętokrzyskim. Tuż za Wisłą, nieopodal Annopola, znaleziono padłego dzika, którego - jak wykazały badania - zabił wirus ASF. Włodarze gmin w powiecie mają świadomość...

- Jeszcze gorzej sytuacja wygląda przy utylizacji. W 2015 r. zutylizowano 57 świń, w 2016 r. - 3 tys., a już w pierwszym półroczu 2018 r. - 13 tys. świń. Reasumując, z powodu ASF zabito już około 100 tys. sztuk - dodała.

Polityk zwróciła także uwagę na masowe upadki gospodarstw. Według niej, w ciągu 3 ostatnich lat rolnicy zlikwidowali 67,5 tys. stad.

- Jeszcze jesienią 2015 r. mieliśmy w Polsce 245 tys. stad trzody chlewnej. Po trzech latach tysiące rolników zlikwidowało jedną czwartą z nich. W odpowiedzi na interpelację uzyskałam taką informację i mamy podsumowanie - wskazywała Niedziela.

Jak wymieniała, w 2015 r. było 244 796 gospodarstw, a już w październiku 2018 r. tylko 177 216. W woj. dolnośląskim w 2015 r. było 5 tys. gospodarstw, a w tej chwili są 3 tys., w woj. lubelskim odpowiednio 30 tys. i 20 tys., małopolskim - 11 tys. i 7,9 tys., a w Wielkopolsce - 49 tys. i 39 tys.

W opinii posłanki brakuje skutecznej pomocy rolnikom rezygnującym z produkcji trzody chlewnej.

asf, ministerstwo rolnictwa, afrykański pomór świń, trzoda chlewna

ASF. Nowe nakazy i zakazy wprowadzone przez ministerstwo rolnictwa

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje o zmianie rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju...

- Znowu mam tu interpelację. Minister rolnictwa chwali się, że dzięki staraniom rządu do PROW 2014-2020 w 2016 r. wprowadzono zmiany umożliwiające przyznanie pomocy gospodarstwom rezygnującym z produkcji trzody chlewnej. Do chwili obecnej z tego instrumentu wsparcia skorzystało tylko 76 gospodarstw-beneficjentów na łączną sumę 4 mln zł ze 136 mln euro.
Instrument nie został wykorzystany. Jest źle skonstruowany. Nie jest dla rolników. Może rolnicy go nie potrzebują? - opisywała Dorota Niedziela.

W dodatku według niej w ogóle nie ma chętnych w zakresie osi restrukturyzacji małych gospodarstw.

- Nikt nie chce skorzystać, bo jak usłyszeliśmy i wszyscy o tym wiedzą - wydaje się, że tylko ministerstwo nie wie - rolnicy nie chcą przechodzić na działalność gospodarczą. Są wówczas dodatkowo opodatkowani. To po co było tworzyć tego typu oś bez wcześniejszej zmiany ustawowej? Proszę państwa, albo coś robimy na papierze, albo robimy coś w rzeczywistości - narzekała parlamentarzystka.

Na papierze według niej pozostaje również kwestia bioasekuracji. Od 28 lutego wszystkie gospodarstwa, które hodują świnie są zobowiązane do przestrzegania zasad bioasekuracji, ale dotąd tylko ok. 13 tys. zostało skontrolowanych. W takim tempie kontrole będą trwały około 7 lat. Inspekcja Weterynaryjna ma jednak duże braki kadrowo-płacowe.

- Proszę państwa, trzeba natychmiast zatrudnić 500 lekarzy weterynarii. To są dane z Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej - podkreślała na koniec Dorota Niedziela.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA