Spotkał się zespół do walki z ASF. Wrócą świadectwa zdrowia dla świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2016,7:50 Aktualizacja: 19-08-2016,8:28
A A A

Propozycje działań wszystkich służb w celu wzmocnienia kontroli przemieszczania świń i produktów z wieprzowiną, a także miejsc sprzedaży i obrotu tych produktów omawiał na  pierwszym posiedzeniu Międzyresortowy Zespół ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem ASF.

Krzysztof Jurgiel, szef resortu cytowany w komunikacie ministerstwa za konieczne uznał przyspieszenie redukcji populacji dzików do wymaganego przez UE poziomu 0,5 dzika/km kw. Poinformował także, że zostaną wprowadzone obowiązkowe świadectwa weterynaryjne dla świń, a także mandaty karne dla osób nielegalnie przewożących dziki.

trzoda chlewna, lubelszczyzna, asf, afrykański pomór świń

ASF wychodzi poza Podlasie. Jest kolejne ognisko choroby w Lubelskiem

W gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska w Lubelskiem stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). To 13. ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce - poinformował Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. W...

Premier Beata Szydło powołała zespół 11 sierpnia. Jurgiel przypomniał, że celem prac zespołu jest analiza skutków społeczno-ekonomicznych związanych z występowaniem ASF na terytorium Polski.

W skład zespołu - organu pomocniczego rządu - wchodzą sekretarze lub podsekretarze stanu, wyznaczeni przez ministrów: energii, finansów, infrastruktury i budownictwa, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, środowiska oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ministerstwo rolnictwa podało, że członkowie zespołu zostali zobowiązani do przygotowania raportów dotyczących realizowanych przez nich zadań w sprawie łagodzenia skutków ASF oraz wniosków, których realizacja pozwoli na większą skuteczność w egzekwowaniu wymogów bioasekuracji. Raporty mają być przedstawione podczas kolejnego posiedzenia.

Dotychczas w Polsce zanotowano 13 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej - ostatnie stwierdzono w gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska w woj. lubelskim. W związku z nowymi ogniskami Komisja Europejska zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Strefa wyszła już poza województwo podlaskie (obejmuje tam większość powiatów) i rozciągnęła się również na część województw: lubelskiego i mazowieckiego.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA